VanWest College, British Columbia’nın iki şehri olan Vancouver ve Kelowna’da iki farklı kampüsü bulunan özel bir Kanada kolejidir. Kolej, Britanya Kolombiyası hükümeti İleri Eğitim Bakanlığı’nın Özel Eğitim Kurumları Şubesi (PTIB) tarafından sertifikalandırılmıştır.
Bu yoğun interaktif programın kursları endüstri liderleri tarafından öğrencilerin, iletişim becerilerini geliştirmek, işletme bilgilerini artırmak, iş arama ve istihdam edilebilirlik becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır. Bu program öğrencilerin öğrenme hedeflerine yönelik küresel vatandaşlığı teşvik ederken güvenli ve kapsayıcı bir ortama ulaşmalarını sağlayan ve  kaliteli eğitim-öğretimin lideri olmaları için, onlara gerçek yaşam becerilerini kazanacaklardır.  Öğrenciler Vancouver ve Kelowna’da bulunan iki kampus arasında değişim yapabilirler.

 

KELOWNA
Kelowna, Kanada’da Okanagan Gölü kıyısında kurulan, 165.000’in üzerinde nüfusuyla, Vancouver ve Victoria kentsel alanlarının ardından, Britanya Kolumbiyası eyâletindeki en büyük kentsel yerleşim alanıdır.

Kuzey Amerika’nın en hızlı büyüyen kentlerinden biri olan Kelowna, dünyanın yerleşmek için en arzulanır kentlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Şehir, sıcak, güneşli yazları ve ılıman kışlarıyla ünlüdür. Kelowna sakinleri yılda 2.000 saat güneş ışığının ve bölgedeki elma, üzüm, şeftali ve meyveleri toplayan birçok bahçe yetiştiricisi sayesinde bol miktarda taze meyvenin tadını çıkarıyor. Okanagan bölgesi aynı zamanda birçok ödüllü şarap imalathanesine de ev sahipliği yapmaktadır.
Açık hava maceracıları yürüyüş için yerel dağlara gidebilir veya Okanagan Gölü’nde su sporlarının keyfini çıkarabilir. Turistler ve yerliler her yaz göle kamp, ​​piknik, flyboard, kayık, pedallı bot ve rüzgar sörfü için gelmektedir.

Uluslararası havalimanına sahip olan Kelowna’ya Vancouver ve Toronto’dan uçakla gitmek mümkün. Kelowna’ya Vancouver’dan uçakla  50 dakika araba ile 4 saatte ve otobüsle 5 saatte varılabilir.


VANCOUVER
British Columbia eyaletinin en büyük üç şehrinden biri olan Vancouver, Kanada standartlarına göre son derece ılıman bir iklime sahiptir ve Kanada’da İstanbul ve İzmir’in iklimine en yakın şehirdir denilebilir. Yılda ortalama 11 gün kar yağışı olur, nadiren birkaç santimetreye ulaşır. Yaz ayları ise kuru, güneşli ve sıcak geçer.

Vancouver, dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk üçteki yerini istikrarla korumaktadır. Forbes’e göre de dünyanın en temiz 10. şehridir.

Bu temizlik ve yaşanabilirlik seviyesi; doğal güzelliklerinin ve devletin yürüttüğü çevre politikasının birlikteliğinin bir sonucudur.

Vancouver otobüsten, feribota, vapura kadar pek çok toplu ulaşım seçeneği sunar. Kanada yürümeyi ve bisiklet kullanmayı en çok tercih eden şehirdir.
Kanada için müziğin ana merkezi olan Vancouver da sanat galerileri de ön plana çıkarken, tüm yıl boyunca yapılabilecek açık hava sporlarıyla da ilgi odağı olmaktadır. Bisiklet, golf, yelken, yürüyüş, kano, kayak ve snowboard çok popülerdir. Ayrıca 2011 kış olimpiyatları Vancouver’da yapılmıştır.

VanWest College İngilizce Kursları

 

İkinci dil olarak İngilizce programı, ana dili İngilizce olmayan öğrenciler için tasarlanmıştır. Programın genel amacı, öğrencinin konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinin yanı sıra dilbilgisi, telaffuz ve kelime bilgisi gibi alt becerileri de geliştirmektir.
Bu dil öğrenim programları çekirdek İngilizce programları ve yoğun İngilizce programları olarak öğrencilerin taleplerine göre seçilebilir. Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Aileler için İngilizce, Gençler için İngilizce,  Birebir İngilizce Yeteneğe göre seçmeli İngilizce ve Üniversite hazırlık programları İngilizcesi olmak üzere farklı İngilizce öğrenim kursları içermektedir. Bu kurslara her pazartesi başlanabilir. Kursların ders saati  08:30 – 14:55 arasıdır.

Kariyer Eğitimi Programları

CO programları olarak geçen bu kariyer programlarına kayıt olan öğrenciler havalimanında çalışma iznini alabiliyorlar. Bu programlara başvurabilmek için öğrencilerin en az lise mezunu, 17 yaşını doldurmuş ve A2 İngilizce seviyesinde olmaları gerekmektedir. Okulun internet sitesinde (vanwest.com) online olarak ücretsiz dil seviye tespit sınavı bulunmaktadır.
Öğrenciler akademik dönemde cover letter nasıl hazırlanır, mülakat nasıl yapılır gibi dersleri alırken, yarı zamanlı olarak kendi alanlarında iş deneyimine sahip olabiliyorlar. Vanwest College öğrencilere her zaman için yardımcı oluyor.
Bu programların sonunda alınabilecek diploma programları şu şekilde sıralanabilir:

◦ Supply Chain Mnagement Post-Baccalaureate Diploma
◦ Supply Chain Management Post-Baccalaureate Certificate
◦ Commerce and Marketing CO-OP Diploma
◦ Business Management CO-OP Diploma
◦ Hospitality Management CO-OP Diploma
◦ Professional Customer Service CO-OP Certificate
◦ Cross-Cultural Business Communication Diploma
◦ C-Cultural Business Communication Certificate

Konaklama Seçenekleri

Vanwest kolejinin iki kampüsü için hem aile yanı konaklama hem de yurt konaklaması mevcuttur. Aile yanı konaklama seçeneğinde öğrenciler Vanwest kolejinin 10 senedir birlikte çalıştığı ailelerin yanında konaklayacaklardır. Bununla beraber, öğrencilerin konaklayacağı yurt yalnızca Vanwest kolej öğrencilerine özeldir. Yurt ve aile konaklaması için önerilen ikamet süresi eğer çalışma 4 haftadan az değilse 4 haftadır. Herhangi bir erken taşınan durumda, ücretler 4 haftalık önceden yazılı bildirimle iade edilecektir.

Aile Yanı Konaklaması;

Bir ailenin yanında kalmak İngilizcenizi geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Aile yanında konaklamalar, Kanadalı bir ailenin parçası olarak Kanada kültürünü deneyimlemek ve çevreyi öğrenmek için harika bir yoldur.

Aynı şehirdeki başka bir aile yanında konaklama (Vancouver veya Kelowna) için 150 dolarlık ikinci yerleştirme ücreti uygulanır. Ortak oda sadece Vancouver’da mevcuttur ve iki öğrencinin birlikte rezervasyon yapması gerekir. Özel banyo olup olmadığını öğrenmek için lütfen aile yanında konaklama bölümüne başvurun. Varsa, özel banyo seçeneği haftada 25 $ ek ücrete tabidir.

Yurt Konaklaması;
VanWest Vancouver Student Residence, Vancouver’ın kalbinde yer almaktadır. Yurtta yaşamak, öğrencilerin birçok ülkeden yeni insanlarla tanışmasını ve çalışma odaklı bir ortamda yaşamasını kolaylaştırır. Rezidans, restoranlara, alışveriş merkezine, sinema salonuna ve toplu taşıma araçlarına kolay erişim imkanına sahiptir.

Yurda 5 dakikalık yürüme mesafesinde Alışveriş Merkezleri ve Restoranlar bulunmaktadır ve Kraliçe Elizabeth Parkı yurda 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.