1592`de kurulan Dublin Üniversitesi daha sonra Trinity College ismini alarak uzun yıllardır İrlandalı ve uluslararası öğrencilere Dublin’ de yüksek öğrenim eğitimi vermektedir.

Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Mühendislik, Matematik ve Fen Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi olmak üzere üç ana birimden oluşmaktadır. Bu üç fakülte bünyesinde 17 farklı eğitim seçeneği sunmaktadır.

Kampüs, Dublin şehrinin merkezinde ana kampüs, teknoloji merkezi ve işletme kampüsü ile birlikte elli dönümlük devasa bir kampüse sahiptir. Kampüs içerisinde yer alana binalarda klasik ve modern mimari ile inşa edilmiştir. Hala dünyanın en ünlü kütüphanelerinden biri Trinity College içerisinde yer almaktadır. 1660 yılında açılan kütüphanede binlerce yıllık yazma eserlerle birlikte altı milyondan fazla basılı eser, süreli yayın ve el yazması kitaplar bulunmaktadır. Bu nedenle üniversite aynı zamanda turistler içinde uğrak bir mekan olma özelliği taşımaktadır.

Üniversite müfredata dayalı eğitim dışında öğrencilerini teşvik ettiği yüzden fazla topluluk, elliye yakın farklı branşlarda spor kulübü ile sosyal hayata adapte olmaları için de gerekli olanakları sağlamaktadır. Ülkenin en çok uluslararası öğrenciye sahip kurumu olması nedeniyle hem yerli hem de ulusal faaliyetleriyle her yıl hem ülke hem de dünya çapında adından söz ettirmektedir.

Mezunları arasında yazarlar Samuel Beckett, Bram Stoker ve Oscar Wilde, siyasi filozof Edmund Burke ve eski İrlanda Başkanı ve BM İnsan Hakları yüksek komiseri Mary Robinson yer alıyor.

 

Türkiye’ den başvurucak öğrenciler için okulun iki farklı prosedürü bulunmaktadır. İrlanda’ da verilen eğitim sisteminin Türkiye ile olan farklarından dolayı akademik olarak yeterli görülmeyen öğrencilere 2 ya da 3 dönem “International Foundation” eğitimi verilmektedir. Bu eğitim ile birlikte uluslararası öğrencilerin İrlanda’ da büyümüş, eğitim almış bir öğrenci gibi düşünme, kritik etme, çözüm üretmesi gibi temel becerileri kazanması hedeflenir. Aynı zamanda “Akademik İngilizce” eğitimi de sunulur.

Foundation programına katılım şartları;
IELTS: Writing 5.0 ve diğer tüm alanlarda min. 4.5 skor almanız gerekmektedir.
Lise Diploma Notu: 70 ve üstü

Direk başvuru yapabilecek diploma türleri;
1- GCE A Levels
2-International Baccalaureate
3-US High School Diploma with SAT or ACT