1870 yılında kurulan RWTH Aachen Üniversitesi, hem yerel hem de uluslararası işbirlikleri olan açık bir araştırma üniversitesidir. Üniversitenin ilişkili olduğu bazı yerel kuruluşlar arasında DFG, TU9 ve Alman Mükemmellik Girişimi yer alırken, uluslararası bağlantılar CEASER, Idea League, TIMES, ALMA, Pegasus, EASN ve Unitech International’dır. Üniversite, Almanya’daki en iyi teknolojik üniversiteler arasında kabul edilmektedir. Üniversite 45.628 öğrenci ve 5.695 personelden oluşmaktadır.

Üniversitenin kampüsü 620 dönümlük araziye yayılmıştır. Midtown ve Melaten olmak üzere iki bölgeye ayrılmıştır. Yakın zamanda bina içinde yeni bir bina inşa edildi. Bazı ünlü turistik yerlerin yakınında bulunan kampüs, gerekli tüm olanakları içermektedir. Yaklaşık dört bin öğrenciden oluşuyor ve üniversitenin en büyük konferans salonu olarak bilinen Audimax binasının yerini aldı. Kampüse yakın konumda birçok kafe, restoran ve tıbbi mağaza bulunmaktadır. Ayrıca toplu taşıma araçlarına üniversiteden kolayca ulaşılabilir. Aachen, bu canlı şehri yaşamak için harika bir yer haline getiren bir kültür ve gelenek şehridir.

Yeni bir bina, Araştırma ve Öğrenme Merkezi Oditoryum (CARL) 2017 yılında açıldı. 4000 öğrenci için alan sunuyor ve en büyük konferans salonu binası olarak Audimax’ın yerini alıyor.

RWTH’nin Jülich ve Essen’de harici tesisleri vardır ve Stuttgart Üniversitesi ile birlikte Avusturya Alpleri’ndeki Kleinwalsertal’de bir kampüs sahibidir. Üniversite şu anda şehir merkezinde ve Melaten bölgesine yayılıyor.
Şu anda lisans, yüksek lisans veya doktora programına 7.000’den fazla uluslararası öğrenci kayıtlıdır. Diğer Alman üniversiteleriyle karşılaştırıldığında, RWTH Aachen’deki uluslararası öğrencilerin oranı ortalamanın üzerindedir. Aachen’in Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’a yakınlığı, daha sonra çeşitli kültürel miraslara maruz kalmasıyla birlikte, RWTH Aachen Üniversitesi’ni uluslararası yönlerin yansıtılması ve tanıtılması ve diğer üniversitelerle yoğun etkileşim açısından benzersiz bir konuma yerleştirmiştir.

2019/2020 Mezunları İçin Stepstone Maaş Raporuna göre, RWTH Aachen mezunları Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikte en yüksek gelir elde edenler arasındadır. 2001’den 2013’e kadar, ulusal sıralamalar düzenli olarak RWTH Aachen’i mühendislik alanlarında (özellikle makine mühendisliği, elektrik mühendisliği) Almanya’daki en iyi üniversitelerden biri ve bilgisayar bilimi, fizik, kimya ve tıpta ilk üç arasında tanımladı. 2019 QS Dünya Üniversite Sıralaması, üniversiteyi mühendislik – mekanik, havacılık ve imalatta 44’üncü ve mühendislik, teknolojide dünyada 19’uncu sırada aldı.

2009 yılında, iki önde gelen Alman gazetesi “Handelsblatt” ve “Wirtschaftswoche”, RWTH Aachen’i makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, endüstri mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanlarında Almanya’da birinci sıraya koydu. 2012 yılında Handelsblatt, RWTH İşletme ve Ekonomi fakültesini Almanya’da ilk 10 arasında gösterdi. DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) tarafından Yüksek Öğrenim Geliştirme Merkezi ve Die Zeit ile birlikte yayınlanan 2015 sıralamasında RWTH Aachen, yukarıda belirtilen mühendislik ve bilgisayar bilimi alanlarında diğer Alman üniversiteleri arasında da ilk sırada yer alıyor.

Üniversite, bir dizi lisans derecesi programı, yüksek lisans programı ve doktora düzeyinde programlar sunmaktadır. Ayrıca, lisansüstü programlara 5.000’den fazla uluslararası öğrenci kayıtlıdır. Buna ek olarak, üniversitenin pratik bilgiler, atölyeler, konuk dersleri ve endüstriyel ziyaretler sağlayan bir dizi enstitüsü vardır. Tanınmış enstitülerden bazıları Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü, Lazer Teknolojisi Enstitüsü ve Üretim Teknolojisi Enstitüsü’dür.

Aachen Üniversitesi, Peter Debye (Nobel Ödülü Sahibi), Helmut Zahn (Nobel Ödülü Adayı) ve BJ Habibie’yi (Endonezya’nın Üçüncü Başkanı) içeren dikkate değer bir mezun listesine sahiptir.

RWTH dokuz fakülteye ayrılmıştır:
1 – Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Doğa Bilimleri Fakültesi
2 – Mimarlık Fakültesi
3 – İnşaat Mühendisliği Fakültesi
4 – Makine Mühendisliği Fakültesi
5 – Yer Kaynakları ve Malzeme Mühendisliği Fakültesi
6 – Elektrik Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi
7 – Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi
8 – İşletme ve Ekonomi Fakültesi
9 – Tıp Fakültesi

Üniversitenin tüm programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]