Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) göre Rusya, Kanada, Japonya, İsrail ve ABD’den daha iyi performans gösteren dünyadaki en eğitimli nüfusa sahip ülkedir. Rusların yarısından fazlasının yüksek eğitim diploması var. 168 ülkeden 200.000’den fazla insan Rus üniversitelerinde okumak için gelmektedir. Rusya’da eğitim almanın birçok avantajı var, işte bunlardan sadece birkaçı:

1. Dünya çapında tanınan birinci sınıf dereceniz var!
Rus yüksek öğretimi dünyanın en iyilerinden biridir! Rusya’nın köklü ve ünlü üniversite geleneğinden özellikle mühendislik ve bilim alanlarında yararlanabilirsiniz. Bir Rus üniversite diplomasına dünyanın her yerindeki işverenler tarafından büyük saygı duyulmaktadır.

2. Çok çeşitli çalışma fırsatlarına sahipsiniz!
Rusya’nın yüksek öğretim sisteminde herkes için bir şeyler var! Rusya’da yaklaşık 17.500 derece programı olan yaklaşık 450 devlet tarafından akredite üniversite bulunmaktadır. Rus üniversiteleri, lisans, yüksek lisans veya doktora dereceleri gibi mümkün olan her konuda ve akademik düzeyde derece programları sunar. Genel üniversiteler, geniş bir disiplin yelpazesinde bilimsel odaklı çalışmaya güçlü bir şekilde odaklanır. Öte yandan uygulamalı bilim üniversiteleri çok pratik odaklıdır. Sanatsal konularla daha çok ilgileniyorsanız, bir sanat, film veya müzik yüksekokuluna kayıt olabilirsiniz.

3. İngilizce öğrenebilirsiniz!
Özellikle yüksek lisans düzeyinde, İngilizce olarak giderek daha fazla kurs ve derece programı sunulmaktadır. Hiç Rusça bilmiyorsanız veya Rusçanız henüz yeterince iyi değilse bu iyi bir haber.

4. Yalnız değilsiniz!
Rus üniversitelerindeki öğrencilerin yaklaşık yüzde 12’si sizin gibi yabancı ülkelerden geliyor. Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinebilir, farklı ülkelerle tanışabilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz. Üniversiteler, Rusya’daki başlangıcınızı olabildiğince kolaylaştırmak için destek sunar.

5. Çok uygun bir yaşam masrafınız var!
Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Rusya’da yaşamanın maliyeti makuldür. Yemek, kira, giyim ve kültürel faaliyetlerin maliyeti Avrupa ortalamasına eşittir. Tiyatrolarda, müzelerde, opera binalarında, sinemalarda, yüzme havuzlarında ve diğer kurumlarda indirimli fiyatlar alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken öğrenci kimliğinizi göstermek.

6. Güvenli bir ülkede yaşıyorsunuz!
Rusya güvenli bir ülkedir – uluslararası ölçekte de. Polis güvenilirdir ve her durumda size yardımcı olur. İster büyük bir şehirde, ister küçük bir şehirde yaşayın, özel bir önlem almak zorunda kalmadan gece gündüz özgürce hareket edebilirsiniz.

8. Hem AVRUPA’da hem de Asya’da farklı bir ülkede yaşıyorsunuz!
Plajlar ve dağlar, ortaçağ şehir merkezleri ve hareketli metropoller ve hepsinden önemlisi bol miktarda doğa. Rusya, birçok yönü olan çok yönlü bir ülkedir! Rusya’da yaşamak, Avrupa’nın ortasında başka birçok ülke ile çevrili yaşamak demektir. İster Paris’i, ister Prag’ı, Roma’yı veya Kopenhag’ı ziyaret etmek isteyin, önünüzde çok çeşitli destinasyonlar vardır. Tren veya uçakla birkaç saat içinde tamamen farklı bir kültür ve dili deneyimleyebilirsiniz. Hafta sonu gezileri uygun fiyatlıdır.

9. Birçok kapıyı açabilecek bir dil öğreniyorsunuz!
Rusça, dünyadaki en çok konuşulan on dilden biridir. Dünya çapında yaklaşık 400 milyon insan Rusça konuşabilir. Rusça bilmiyor olsanız bile yine de Rusya’da eğitim alabilirsiniz, ancak dil hakkında biraz bilgi sahibi olmak günlük hayatı kolaylaştırabilir ve daha hızlı arkadaş edinmenize yardımcı olabilir.