Varşova’da ulaşım 1 aylık, 3 aylık kartlarla veya tek kullanımlık 20 dakika – 70 dakikalık biletler sağlanmaktadır.Bu biletler gidilecek duraklara göre kısa mesafe ve süreye göre değişmektedir. Uzun süreli aldığınız bileti otobüs veya tramvay içindeki sarı kutularda bir kere aktif ettikten sonra diğer seyahatlerinizde bir daha cüzdanınızdan çıkarmanıza gerek yoktur.Metro istasyonlarında mutlaka turnikelere okutmanız gerekmektedir.

Varşova’da ulaşım kartını Centrum Metro İstasyonu’ndaki gişelerden görevliler yardımı ile çıkartabilirsiniz. Eğer öğrenci kartınız varsa %50 indirim uygulanır.

Kart tasarımınızı kendiniz seçebiliyorsunuz. Ortalama olarak aylık 80-90 PLN ye ulaşım kartına sahip olursunuz.

Eğer kartımı okutmazsam ne olur?

Öncelik çoğu AB ülkesindeki ulaşım kart ya da biletleri bilet kontrolcüleri tarafından denetlenmekte ve kullandığınız durakta okutmadığınız takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Kontroller tamamen şansa bağlı olarak saat fark etmeksizin olabilir. Yanınızda toplu taşıma kartınızı ve öğrenci kartınızı mutlaka taşıyın. Öğrenci kartınızı görmezlerse ceza kesebilirler.

Kesilen cezayı hemen o an ödemenizi istiyorlar. Yanlarında pos cihazı bile görebilirsiniz!

Ceza ücretleri ortalama 180-200 PLN arasında değişmektedir.

Öğrenci ulaşım kartımı nasıl uzatabilirim?

Tekrr Centrum istasyonundaki gişeye gitmeden,bilet makinelerinden 1 ay veya 3 ay şeklinde kartınızı uzatabilirsiniz. Bu bilet makineleri kredi kartı kabul etmektedir.

Kartınızı uzattıktan sonra otobüs veya tramvay içindeki sarı kutulardan aktif etmeniz gerekmektedir.

Toplu taşıma kartımın ne kadar süresi kaldığını nasıl öğrenirim?

Biletinizi aktif ettiğiniz sarı kutucuklara kartı okuttuğunuzda kartın biteceği günü görebilirsiniz.