Leeds Üniversitesi ilk olarak 1831 yılında Tıp okulu olarak kurulmuştur daha sonra 1904 yılında üniversite olarak diğer bölümleri de bünyesinde barındırmaya başlamıştır.  Leeds Üniversitesi İngiltere`nin en prestijli okullarından biridir ve en iyi 20 üniversitesi arasında yer alır. QS dünya üniversite sıralamasına göre 93, Times dünya üniversite sıralamasına göre 139. sırada yer almaktadır.

        

 ( Üniversite kampüs girişi, Parkinson Binası)

Kampüs şehir merkezinden bir mil uzaklıktaki büyük bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Kampüs içerisinde dersliklerin yanı sıra 4 kütüphane The Edgeadında son teknoloji spor salonu, yüzme havuzu ve mimarisiyle oldukça dikkat çeken bir performans sahnesi bulunmaktadır. İngiltere`nin en geniş bölüm yelpazesine sahip üniversitelerden biri olan Leeds, hazırlık programlarından doktora programlarına kadar birçok farklı bölüm sunmaktadır.  Bunun dışında öğrencilerin katılabilecekleri 300`den fazla grup ve topluluğu bünyesinde barındırmaktadır. Üniversitede 33.000`den fazla öğrenci bulunmakta ve bu sayının %12`sini 140`tan fazla ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

 

Üniversitenin en başarılı olduğu bölümler aşağıdaki gibidir.

  • Muhasebe ve Finans
  • Sanat ve Tasarım
  • İşletme ve Yönetim
  • Kimya Mühendisliği
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
  • İngilizce
  • Pazarlama
  • Makine Mühendisliği

Lisans Programları Listesi

Yüksek Lisans Programları Listesi

Yıllık program ücretleri bölüme göre 10.000 GBP ile 16.000 GBP arasında değişmektedir.

Leeds Üniversite`sine direkt başvuru yapmak isteyen öğrenciler A-Level veya IB diplomasına sahip olmaları gerekmektedir.  Aynı zamanda lisans bölümleri için IELTS 6,0, yüksek lisans bölümleri için 6,5 IELTS skoru aranmaktadır.

Direkt geçiş için yeterli olmayan öğrenciler, Foundation Year ve International Year One gibi bir yıllık hazırlık programlarına dahil olabilirler. Bu programlar kabul şartlarını yerine getiremeyen öğrenciler için hazırlık programlardır. Bu programlarda İngilizce eğitiminin yanı sıra üniversite eğitiminiz boyunca yardımcı olacak, sunum yapma, makale yazma, analitik düşünme gibi dersler verilmektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler tercih ettikleri bölüme geçiş yapabilmektedirler.

Detaylı giriş şartları, ücretler, İngilizce hazırlık, başvuru ve vize aşamaları gibi diğer bilgiler için;

  0212 556 81 88 yada [email protected]