İtalya’da tıp eğitim sistemi nasıldır?

İtalyan üniversiteleri Numerus Clausus sistemini hem Tıp derecesi hem de mezuniyet sonrası gerçekleşen mesleki eğitim için kullanmaktadır.

Tıp derecesinin tamamlanması 6 yıl sürer ve bunu 6 aylık bir klinik staj izler. Daha sonra kayıtlı bir doktor olmak için ulusal bir sınavı geçmelisiniz. Bu sınavı geçtikten sonra uzmanlık alanınıza bağlı olarak 3-6 yıl arası süren uzmanlık eğitimine başlayabilirsiniz.

 

Giriş koşulları nelerdir?

İtalya’daki bazı tıp okulları, öğrencilerin, başvuru sahiplerinin mantıksal becerilerini ve İngilizce, Biyoloji, Kimya ve diğer Bilimle ilgili konulardaki bilgilerini test eden IMAT (Uluslararası Tıbbi Kabul Testi) veya Alpha (İtalyanca) giriş sınavını geçmelerini gerektirir.

Bazı rekabetçi kurslar ek nitelikler gerektirebilir ve Universita Bocconi gibi özel üniversiteler genellikle kendi giriş sınavlarına sahiptir veya Amerikan SAT sınavlarını kullanır.

İtalyanca dil seviye belirleme sınavlarında (CILS- CELI vb.) b1, b2 seviyelerini de isteyebilmektedirler.

 

Nasıl başvurulabilir?

Avrupa Birliği dışında yaşayan öğrencilerin daha uzun bir süreci var. İtalyan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla başvurmanız gerekecektir.

 

  1. ön başvuru talebinde bulunmanız ve bunu ülkenizin İtalyan Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine teslim etmeniz gerekmektedir. Bir lisans programı için ön başvuru talebiniz aşağıdaki belgeleri içerecektir:

 

Dichiarazione di Valoro (denklik belgesi),

Doğru, doldurulmuş bir ön kayıt formu,

Programınıza kabul edilmeniz için, belirli derecelerde sertifika ve ek belgeler,

Programa bağlı olarak, kabul edilmeniz için İtalyanca’da yeterliliği,

Size en yakın İtalyan Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine gönderilen tüm belgelerin İtalyanca tercümeleri,

 

Başvuru tarihi ne zaman?

Çoğu İtalyan üniversitesinde son başvuru tarihleri ​​Mayıs ve Haziran ayları arasındadır. Kabul Mektubu Ağustos ayı civarında gönderilecektir.

 

 

İtalyan üniversiteleri için öğrenim ücretleri nedir?

Devlet üniversitelerinin kendi ücretlerini belirlemesine izin verilir. Bu nedenle yıllık öğrenim ücreti ücretleri 1000 € ile 4000 € arasında değişebilir. İtalyan üniversitelerindeki ücretler gelir testine tabi tutulur, bu nedenle ödediğiniz miktar ailenizin geliriyle bağlantılı olmaktadır.

Özel üniversitelerdeki öğrenim ücretleri önemli ölçüde değişebilir, ancak yılda 15.000 € kadar yüksek olabilir. Bu ücretler ayrıca gelir testine tabidir ve mali koşullarınıza göre azaltılabilir.