Yurtdışında Üniversite okumak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan ülke ve bölüm seçimi, geleceğinizi şekillendirmenizde önemli bir rol oynar. Çoğu öğrenci bu seçimi yaparken büyük bir kararsızlık içine girerken, özellikle eğitim almayı düşündükleri ülkede yaşam ve çalışma koşulları ülke seçimini etkileyen ilk nedenlerden biridir. Seçeceğimiz ülke ve bölüm bazen tamamen araştırmadan, hayale yönelik olabilir. Bu noktada doğru danışmanlık almak kaçınılmazdır.

İngiltere’de Hukuk ya da İşletme

 

Dünyanın en ünlü hukuk mezunları arasında yer alan Nelson Mandela ve Mahatma Gandhi gibi isimlerin İngiltere’de hukuk eğitimi almaları bu ülkede Hukuk okumak isteyen öğrencilerin tercih sebeplerinden olabilir. İngiltere’de Hukuk Eğitimi veren okullarda lisans programları 3 yıl sürerken, master eğitimleri 1 yılda tamamlanır. Özellikle uluslararası hukuk firmalarının merkezi olarak görülen Londra, öğrenciler tarafından sıklıkla iş imkanları nedeniyle tercih edilirken, İngiltere’de avukat, uluslararası şirketlerde hukuk danışmanlığı, diplomat, savcı ya da hakim olarak çalışabilirsiniz.

Bugün bir çok uluslararası kuruluşların CEOlarının ya da Genel Müdürlerinin özgeçmişlerini incelediğimizde mutlaka İngiltere’de İşletme Yüksek Lisans yaptığını görebiliriz.

 

Kanada’da Petrol Mühendisliği 

 

Amerika ve İngiltere’den sonra en popüler eğitim rotası olan Kanada, kültür çeşitliliği, İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri ve göçmenlere uyguladıkları ılımlı politikaları ile dikkat çeker. Kanada dinamik,sürekli gelişen, ırkçılığın olmadığı, refah seviyesi yüksek bir ülke olarak bilinir. Her yıl çok sayıda öğrenci, petrol mühendisliği eğitimi almak için Kanada’yı tercih eder. Venezuela ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Kanada, bu alanda zengin program çeşitliliği, kaliteli üniversiteleri ve kariyer imkanları ile tercih sebebidir.

 

Fransa’da Moda Tasarımı 

 

Fransa, Dünya’nın moda başkenti olarak bilinir ve halk arasındaki Şanzelize Güzeli iltifatının aslı da buraya atfendir. İkon,stil ve zarafet denince ilk aklımıza gelen Fransa, moda kavramının geliştiği ve giyim sektörünün ilk adımlarının atıldığı yerdir. Christian Dior ve Yves Saint Laurent ile başlayan modanın sektör haline gelişi, sonrasında Coco Chanel, Louis Vuitton, Jean-Paul Gaultier, Thierry Mugler gibi isimlerle (haute couture)  kişiye özel tasarımların gelişimiyle devam etmiştir. Marka ve til danışmanlığı için gerekli koleksiyon oluşturma yetisi ve ilgisine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız Fransa tam size göre bir ülkedir. Fransa’daki moda tasarım okullarında eğitim alan öğrenciler; moda evleri, fotoğrafçılar, yayınevleri, stilistler ve tasarım dünyasından birçok isimle tanışma, ders alma,staj yapma ve çalışma imkanı bulurlar.

 

Almanya’da Mühendislik

 

Almanya denilince aklımıza disiplin gelmektedir. Mühendisliğin temel dayanağıda disiplindir, Dünyanın en büyük otomotiv endüstrisi, gelişmiş ekonomi, yurtdışında mühendislik alanında eğitim veren en iyi okullar, her biri iş imkanları ve yaşam olanaklarına sahip Berlin, Hamburg, Frankfurt, Münih, Stuttgart gibi öğrenci şehirleri, ilk röntgen cihazından, LCD ekrana kadar sayısız buluşlar Almanyadadır. ‘Made in Germany’ kalitesini tüm dünyaya duyuran Almanya, Siemens, BMW, Mercedes, Audi, Bayer, Opel, Audi, Bosch, Nivea, Adidas, Volkswagen gibi uluslararası markaları ile ülkeye mühendislik eğitimi almaya gelen öğrencilere sayısız imkanlar sunar. Ülkede mühendislerin eğitim aldıkları alana göre ortalama yıllık maaşları 65.000€’dan başlar. Üstelik Almanya’da Mühendislik Eğitimi ücretsizdir(harçlı sisteme tabiidir)

 

İtalya’da Mimarlık 

 

İtalya sanatın, müzik ve edebiyatın, modanın, futbolun, leziz tatların ve sıradışı bir kültürün merkezi olarak dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Pisa Kulesini, Roma’da Kolezyum’u, Venedik’te gondolları, Milano’da Duomo’yu, pizza, mozzarella, parmesan, spagetti, espressonun da içinde olduğu eşsiz mutfak kültürünü, Leonardo’nun Son Akşam Yemeği duvar resmini, Michelangelo’nun Davut heykelini bilmeyenimiz yoktur. Antik Roma uygarlığından gelen muhteşem bir tarihi geçmişe sahip ülke, sadece İtalya’da değil, Türkiye’de olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde sayısız mimari eser bırakmıştır.İtalya’da Mimarlık eğitimi almak bu açıdan kariyerinize ciddi katkılar sağlayacaktır.