École Polytechnique, hem iş hem de araştırma dünyalarına bolca maruz kalarak multidisipliner bilimde sağlam geçmişe sahip liderleri eğitiyor.

École Polytechnique, yalnızca politik ve ekonomik çalkantılarla değil, aynı zamanda Aydınlanma Çağı’nın sonunda da işaretlenmiş bir dönem olan 1794’te kuruldu. Okul, Gaspard Monge, Lazare Carnot ve diğer bazı bilim adamlarını, rekabetçi bir işe alma süreci, zamanlarının en iyi beyinlerini kullanarak onlara Fransız Cumhuriyeti yararına bilim öğretme görevi verdi.

Şimdi, 21. yüzyılın başında, jeopolitik, ekonomik ve çevresel zorlukların yanı sıra çok sayıda çığır açan teknolojiyle karakterize edilen başka bir çağda, École Polytechnique aynı felsefi sürdürülüyor. Üniversite, sorumlu üretken, ekonomik ve bilimsel kalkınmanın teşvik edilmesine önemli bir katkıda bulunuyor.

Bununla birlikte, École Polytechnique, profesörleri hem öğretmenler hem de araştırmacılar olduğu için bilgi yaratır. Fransız ulusal araştırma kurumlarıyla yakından bağlantılı ve prestijli uluslararası işbirliğine kendini adamış yaklaşık yirmi laboratuvara ev sahipliği yapmaktadır.
École Polytechnique’in inancı, hem öğretiminde hem de araştırmasında çok disiplinli olmaktır. Beşeri bilimler ve sosyal bilimler dahil olmak üzere yaklaşık on bilimsel disiplinde yapılandırılmış olan araştırma, laboratuvarlar arasındaki işbirliğini içeren sekiz tema üzerine odaklanmaktadır.

Bilgili ve hareketli bir toplumda, günümüzün dünyanın en iyi öğrencileri herhangi bir sayıdaki üniversite arasından seçim yapabilir. Yüksek öğrenim uluslararası bir rekabettir ve l’X’in, hem kamu hem de özel kaynaklardan elde edilen finansal imkanları önemli olan – tesadüfen çoğu kez ortak olan – rakipler arasında kendi payı vardır.
Üniversite aynı zamanda değer üreten şirketlere fayda sağlamak için tasarlanmış faaliyetlerini de geliştirmektedir. Onlara hem endüstriyel hem de ekonomik düzeyde başarılı olmalarını sağlayacak araştırma ve geliştirme sonuçları sunmaktadır.

2019, QS, dünyanın en iyi 1.000 üniversitesini sıralayarak on altıncı Dünya Üniversite Sıralamasını açıkladı. Üniversite, geçen yıldan bu yana 5. sıra artış gördü ve şu anda dünya çapında 60. sırada.
Bu sıralamada, en iyi 31 Fransız üniversitesi arasında, Paris-Sciences-et-Lettres’in (PSL) arkasında ikinci ve Avrupa sıralamasındaki 400 üniversite arasında 15. sırada yer almaktadır.

École Polytechnique, grandes écoles olarak bilinen Fransa’daki en saygın ve seçkin seçkin üniversitelerden biridir. Paris’in güneyinde Palaiseau’da bulunan bir Fransız devlet yüksek öğrenim ve araştırma kurumudur.
Paris’in eteklerinde bulunan – şehir merkezine yaklaşık 9 mil – École Polytechnique, kampüs tabanlı bir kurumdur. Eğitim tesisleri, öğrenci evleri, yemek hizmetleri ve günlük kampüste yaşayan 4.600 kişiye adanmış bir dizi spor tesisi sunmaktadır. En yakın bölgesel tren (RER) istasyonu Lozère’dir. Bir dizi otobüs aynı zamanda Ecole Polytechnique’i daha büyük RER ve TGV istasyonu Massy-Palaiseau’ya bağlar. Kampüs, Saclay’deki , Orsay’daki ve Bures’deki diğer bilimsel kurumlara yakındır.

Ecole Polytechnique’de hangi fakülteler bulunmakta?
1. Biyoloji Fakültesi
Ecole Polytechnique, biyolojiyi müfredatına dahil eden ilk Fransız genel mühendislik okuludur.

2. Kimya Fakültesi
Kimya Fakültesi, gelecekte kariyer arayanları ağırlamaktadır.

3. Ekonomi Fakültesi
Ekonomi Bölümü, endüstri ve araştırma alanlarına giren mühendisleri hazırlamak için tasarlanmış Ekonomi Bilimi dersleri sunmaktadır.

4. Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
École Polytechnique’in onu diğer önde gelen Fransız mühendislik okullarından ayıran özel bir özelliği olan HSS Bölümünde verilen dersler, öğrenciler için benzersiz ve zenginleştirici bir deneyim sağlar.

5. Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
Bilgisayar Bilimleri Fakültesinin amacı, öğrencileri gelecekteki kariyerleri için bilgisayar bilimlerindeki temel becerilerle donatmaktır.

6. Diller ve Kültürler Fakültesi
Diller ve Kültürler Fakültesinin amacı, Politeknikçileri sağlam bir uluslararası profille donatmak ve gelişecekleri çok kültürlü dünyanın zorluklarıyla yüzleşmelerini sağlamaktır.

7. Matematik Fakültesi
Matematik Fakültesi’ndeki profesörler, en yüksek uluslararası düzeyde ileri matematik araştırmaları yapmaktadır. Uzmanlıkları, Politeknik, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için değerli bir kaynaktır.

8. Uygulamalı Matematik Fakültesi
École Polytechnique, hem Saf hem de Uygulamalı Matematik için ayrı Bölümlere sahip olan tek lider Fransız üniversitesidir.

9. Mekanik Fakültesi
Mekanik Fakültesi, geleceğin mühendislerine ve doktorlarına, mekaniğin ana alanlarına, yani akışkan ve katı mekaniğine odaklanan multidisipliner kurslar sunmaktadır.

10. Fizik Fakültesi
Disiplinler arası erişimi nedeniyle, fizik diğer bilimsel konular arasında öncü bir rol oynar.

11. İnovasyon Yönetimi ve Girişimcilik Fakültesi
École Polytechnique, iş dünyasının gelişmeleri ve büyük endüstriyel grupların ihtiyaçları ile yüzleşmek için akademik ve araştırma programlarını bu Bölümde yönetim üzerine yoğunlaştırmaktadır.

Tüm bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]