OĞUZHAN FURAT

Herkese merhabalar,

Ben Ahmet Oğuzhan Furat. Bu yazımı hem yeni bir dil ile yeni bir hayat kapılarını açmak isteyen insanlara hem de bana bu imkanı bulmamda her konuda yardımcı olan Aktif Yurtdışı Eğitim çalışanları için yazıyorum. Ben 9 ay / 36 haftalık program ile İngiltere Londra’da eğitim aldım. Üniversiteden mezun olduktan sonra dil eğitimimi orta seviyede bırakmak yerine tam anlamıyla öğrenip iş hayatına atılmak istedim. Siz bunu üniversite öncesinde de yapabilir, hazırlık okumak yerine burada yeni deneyimler kazanarak, konuşmada çok daha akıcı olarak gerçekleştirebilir veya benim gibi mezun olduktan sonra yapabilirsiniz. Burada her yaştan her milletten insanlarla tanışmak mümkün. Bunun sizlere harika tecrübeler, bakış açıları ve kültürler öğreteceğine emin olabilirsiniz.

Öncelikle hangi ülkede, ne tür ve ne kadar sürelik bir eğitim almak istediğinizi seçmelisiniz ki Aktif Çalışanlarının sizin hayat planlamanıza göre en doğru yere yönlendireceğine emin olabilirsiniz. Örneğin ben Amerika ile İngiltere arasında çok büyük bir ikilemdeydim. Amerika’nın sıcak iklimi, ingilizlere nazaran daha samimi insanları, bugüne kadar izlediğim dizi ve filmlerin, okul hayatımda aldığım İngilizce eğitimin Amerikan aksanlı olması benim Amerika’yı düşünme sebeplerimdendi. Ancak eğitim konusundaki üstünlüğü, disiplini, bana göre dezavantaj olsa da iklimi, Türkiye’ye yakınlığı (keza uçak bileti fiyatları çok daha uygun hafta sonu için Türkiye’ye gidip gelebilirsiniz) ve Avrupa ülkelerine yakınlığıyla kendinizce geziler yapabileceğiniz için benim seçimim İngiltere’den yana oldu.

Konaklama konusunda da ben tercihimi aile yanı olarak kullandım. Bugüne kadar ailemden ayrı yaşamadığım için ev temizliği, yemek hazırlamak, ve benzeri ev gereksinimleri konusunda ve de bütçe açısından mantıklı bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Umarım kısaca bahsettiğim deneyimlerim aklınızda bir fikir oluşturmuştur. Bu referans yazımı teyid etmek veya daha fazla bilgi almak, meraklarınızı gidermek isterseniz seve seve yardımcı olabilirim.