İRLANDA’DA SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

İRLANDA’DA SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

İrlanda’da dil veya üniversite eğitimi almak için almış olduğunuz İrlanda vizesi Avrupa ülkelerini ziyaret etmek için geçerli değildir. Bu vize ile sadece İrlanda’daki eğitiminiz için belirtilen süre dahilinde ikamet edebilirsiniz.

Avrupa’yı gezmek isteyen öğrencilerin mutlaka gitmek istedikleri ülkenin İrlanda`daki konsolosluğundan veya aracı kurumundan (Türkiye`deki VFS gibi) vize talebinde bulunması gerekmektedir. Prosedür ve süreç hemen hemen Türkiye’dekine benzer şekilde işlemektedir.

Schengen vizesi başvurusu daha önce almış olduğunuz İrlanda vizesi evrak prosedürüyle benzerlikler göstermektedir. Kısaca evrak listesinden bahsedecek olursak;

Schengen vizesi başvuru formu
Başvurulan istenilen ülkenin kriterlerine uygun 2 adet fotoğraf
GNIB Card- en az 3 ay geçerliliği olmak zorundadır.
Öğrenci belgesi (Dil okulunuzdan ya da üniversitenizden alabilirsiniz)
Maddi evraklar; eğer seyahatinizi sponsor karşılayacaksa 3 aylık banka hesap dökümü ve sponsor yazısı. Eğer seyahatinizi kendiniz karşılayacaksanız 3 aylık banka dökümünüz ve son 3 aya ait maaş bordronuz gerekmektedir.
Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu
Seyahat sürenizi kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
Konaklama rezervasyonu

*** Öğrencilerin Schengen Vizesi alabilmesi için İrlanda vizelerini çoklu giriş vizesine çevirmiş olmaları gerekmektedir. Çoklu giriş vizesine sahip olmayan adayla Schengen Vizesine başvuramazlar. (Çoklu girişe nasıl sahip olacağınızı şurada anlatmıştık.)

Schengen vizesi ücreti kısa dönem için 60, uzun dönem için 90 Euro olarak ücretlendirilmektedir. Vize ücretini konsolosluk gişelerinde ödemeniz gerekmektedir.