İNGİLTERE`DE DİL EĞİTİMİ SERÜVENİ

İNGİLTERE`DE DİL EĞİTİMİ SERÜVENİ

İngiltere’de Dil Eğitimi

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyenlerin her geçen gün sayısı artmaktadır. Özellikle Türkiye’de giderek sayıları artan uluslararası firmaların işe alım sürecinde mecburi tuttuğu İngilizce bilgisi ve Türkiye’de verilen yabancı dil eğitiminin bu istekleri tam manasıyla karşılayamaması nedeniyle insanlar rotasını yurtdışına çevirmektedir.

Dünyada ana dili İngilizce olan; İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Malta ve Avusturalya dil eğitimi alabileceğiniz ülkelerdir. Türkiye’ye konum itibariyle hem yakın hem de eğitim kalitesi ideal çözümler sunan İngiltere Türk öğrencilerin ne çok tercihi olmaktadır. Her yıl yurtdışına çıkan üç öğrenciden biri İngiltere`de eğitim almaktadır.

El-Gazette adlı kurumun 2018 yılı için yapmış olduğu değerlendirmelerini göz önüne alarak İngiltere’de dil eğitimi ile alakalı seçimlerinize etki edebilecek olan temel faktörleri değerlendirmeye çalıştık. Dil eğitimi almak isteyen kişi için kendine sorması gereken temel sorular;

 • İngiltere`de dil eğitimini düşünüyor musun?
 • İngiltere`de hangi okulu istiyorsun?
 • İngiltere`de eğitim fiyatlarına dikkat ediyor musun?
 • İngiltere`de hangi şehirde okumak istediğine karar vermedin mi?
 • İngiltere`de dil eğitimini nerede alacağına karar verdin mi?
 • İngiltere`de dil eğitimi senin için önemli mi?
 • İngiltere`de ki okulların fiyatı mı kalitesi mi daha önemli?
 • İngiltere`de ki dil okulların da en çok aradığın özellikler neler?
 • İngiltere`de dil eğitimi için karar aşamasında mısın?

 

İşte bu soruların kısa cevapları;

 • İngiltere’de dil eğitimi düşünmelisiniz. Dil ülkesinde öğrenilir ve dil eğitiminin anavatanı İngiltere’dir.
 • İngiltere’de yüzlerce farklı dil okulu bulunmaktadır. Temel amacınız doğrultusunda en doğru lokasyon ve en doğru okulu seçmelisiniz. Kasvet psikolojinizi etkiliyorsa Londra kış aylarında size iyi gelmeyecektir. Az nüfuslu bir yerde yapamam diyorsanız Bournemouth sizi sıkabilir. Bu nedenle tercihlerinizi yaparken mutlaka iyi bir danışmanlık ofisine danışın ve isteklerinizi doğru biçimde aktarın.
 • Eğitim fiyatlarına elbette dikkat etmelisiniz. Dil eğitimi gerçekten lüks bir ihtiyaçtır. Ve yine alışılagelmiş bir klişeden hareketle “her pahalı olan şey kaliteli değildir”. İstekleriniz ışığında seçeceğiniz doğru okul zaten sizin bütçenize uygun olacaktır. Şunu da belirtelim ki sadece tek bir dil okuluna odaklanmayın, her zaman karşılaştırmalı olarak hareket edin, diğer türlü yanılabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
 • Okulları seçerken; akıllı tahta var mı yok mu, toplam mevcudu ne kadar, hangi programları sunuyor, seçmeli dersleri neler, hangi kaynakları kullanıyor, online öğretim sistemi var mı, öğretmenlerinin celta ve delta sertifikası var mı, okul IELTS merkezi mi, hangi milletten ne kadar öğrenci geliyor, oranları neler gibi yüzlerce farklı soru oluşturup bunların cevabını bulabilirsiniz.
 • Türkiye’deki acentaların neredeyse tamamı dil okulları için ücretsiz danışmanlık ve vize hizmeti sunmaktadır. Bu nedenle firmaları aramaktan ve onlara danışmaktan çekinmeyin.

 

İşte El-Gazette’ nin 2018 anket sonuçlarına göre İngiltere’nin en iyi okulları;

1-ELC Bristol

ELC Bristol’ eğitim kadrosu, öğrenci kalitesi ile son 2 yılın en iyi olarak yine listenin en başında yer almaktadır. 50 yılı aşkın eğitim veren ELC her yıl 25 farklı ülkeden öğrenciye eğitim vermektedir. Bristol lokasyonu Londra, Manchester gibi büyük şehirlere nazaran daha butik ve daha yeşil bir şehirdir.

2-LSI Portsmouth

LSI Portsmouth da yine uzun yıllardır yabancıları dil eğitimi vermeye devam eden butik bir dil okuludur. Özellikle akademik hazırlık hedefleyen ya da pratik konuşma becerisi edinmeyi hedefleyen adaylar özel programlar hazırlamaktadır. Portsmouth lokasyonu tam bir öğrenci kentidir. İngiltere’nin güneyinde sahil şeridinde yer almaktadır.

3-Wimbledon School of English

Wimbledon School of English her yıl adını turnuvalarda da duyduğumuz üzere Londra’da yer alan en meşhur okullardan biridir. Yetişkin programlarının yanında adını en çok söz ettirdiği noktalardan biri 8-17 yaş grupları için yıl boyu devam eden eğitim kamplarıdır.

4- English in Chester

English in Chester butik bir eğitim kurumudur. Uzun yıllardır değişmeyen öğretim kadrosu ve başarı odaklı hazırlanmış materyalleriyle memnuniyet ve başarı oranı çok yüksektir.

5- International House, London

International House London İngiltere’nin prestijli okullardan bir tanesidir. Akademik kadrosu ve okulun eğitim sistemi oldukça iyidir. Ayrıca öğrencilere sundukları öğretim materyalleri de onları öne çıkaran önemli özelliklerinden biridir. Batı Avrupa’nın en büyük IELTS test merkezidir. Kendine ait büyük bir bina ve bu binanın son 2 katında yer alan yurdu ile öğrencilerinin tüm ihtiyaçlarını tek bir merkezden karşılamaktadır.

6-Lake School of English Oxford

Lake School of English Oxford’u ilk onun içine alan farklı nitelikleri vardır. Okulun iç tasarımı ve öğrenci hizmetleri öğrenciler için ilgi odağıdır. Bunların yanı sıra okulun bulunduğu konumu öğrenciler için vazgeçilmez eğlence ve aktivite imkanı sunmaktadır.

7-Norwich Institute For Language Education

Norwich Institute for Language Education İngiltere’de ki tanınmış okullardan biridir. Bu da onu yedinci sıraya çeken en önemli özelliklerinden biridir. Ayrıca eğitiminde 18 yaş altı öğrencilere verdiği önem de okula önemli bir değer kazandırmaktadır.

8-Bell International Cambridge

Bell International Cambridge dil eğitiminin yanında en temel odaklarından biri de dil eğitiminden sonra üniversite eğitimine devam etmek isteyen adaylar için üniversite hazırlık/foundation programları sunuyor olmasıdır. 50 den fazla üniversite ile işbirliği yaparak öğrencileri için çok iyi yollar açmayı hedeflemektedir.

9-Bishopstrow College

Bishopstrow College sadece 7-17 yaş aralığına hitap etmektedir. Lise eğitimini yurtdışında almak isteyen adaylar için dil hazırlık, lise hazırlık ve IB programları sunmaktadır.

10- Cambridge Academy of English

Cambridge Academy of English İngiltere’nin en önemli akademik merkezlerinden biridir. Özellikle hukuk gibi spesifik alanlarda yabancı dilini uzmanlaştırmak isteyen adaylar için her yıl farklı ve özel programlar sunmaktadır.

Bütün bu bilgilerden sonra St Study Travel dergisinin de 2018 yılı için hazırlamış olduğu verileri inceleyemekte fayda var diye düşünüyorum. Dünyanın en büyük dil okulu ve acenta topluluğu olan kurum her sene okullardan aldığı şeffaf verilerle öğrencileri bilgilendirmektedir.

 

İngiltere`de dil eğitimi ile alakalı tüm sorularınız için danışmanlarımıza aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

☎ +90 212 556 81 88 – [email protected]