Erdi Ünverdi

İrlanda`da dil eğitimini tamamlayan öğrencimiz Erdi Ünverdi İrlanda`yı anlatmış.

Herkese Selamlar;

İsmim Erdi. İrlanda ya gidecek arkadaşlara tavisye amacıyla Aktif Yurtdışı Eğitim aracılığıyla Dublin dil eğitimim ve süreçlerden bahsetmek istiyorum.

Neden İrlanda ? Bu soruyu inanın ben de gidene kadar cevaplayamıyordum. Daha coğrafi olarak nerede olduğunu bilmememe rağmen Aktif.edu dan Burak bey in yönlendirmesiyle Dublinde eğitim almaya karar verdim. Nedeni ise : Türklerin çok az olduğu bir ülke , diğer ülkelere göre ucuz olması , dünyanın en güvenli şehri olması ve Irish halkının sevecen ve yardımsever olması. Bu önemli konudur. Çünkü dil öğrenirken kesinlikle kendi dilinizden kimseyle konuşmamanız gerekir. Beyninizin sürekli İngilizceye mağruz kalması gerekiyor. Etrafınızda asla Türkçe konuşan olmamalı . Ayrıca dil öğrenirken halkla sürekli pratik yapmanız gerekiyor. Bu nedenle Irish insanlarının misafirperver ve yardımsever olması halk ile bol bol pratik yapmama neden oldu .

Arkadaşlar yurtdışı eğitiminde birlikte çalışacağınız danışmanlık firması çok önemlidir. Çünkü gittiğiniz ülkeyi sizden daha iyi bilen ve size tek yardımcı olacak kişiler onlardır. Ayrıca bu vize sürecinde de önemlidir. Bu konuda Burak bey lerin maddi açıdan çok yardımları oldu bana.

Ülkeden, halktan ve eğitimden bahsedecek olursam ; öncelikle Dublin dünyanın en güvenli ve mutlu şehri seçilmiştir. Dışarıda asla polis göremezsiniz. Irish halkı çok saygılı , eğlenceli ve yardımseverdir. Kendi ülkenizden daha rahat edeceğinize eminim . Dublin tam bir kültür şehri bana göre . Müzeleri, tarihi kütüphaneleri, açık hava müzeleri ve tarihi yapıtlarıyla her tarafı tarih kokan bir şehir. Doğaya olan saygılarından dolayı ülkenin her tarafı ormanlar ve parklarla çevirilidir. Phoneix Park ta çimlerin üzerinde otururken hemen yanınızda Ren geyiklerinin otladığını göreceksiniz. Gittiğinizde katılacağınız turlarda da göreceksiniz ki ; İrlanda eşsiz doğa harikası bir ülke.
Ben3 aylık dil eğitimi aldım. Bu süre içinde 3-4 Türk’le karşılaştım. Türklerin az olması benim için de ciddi bir avantajdı. Bahsettiğim gibi Irish halkının yardımsever olması onlarla bol bol practice yapmama neden oldu ve bu nedenlerden dil eğitiminde kat ettiğim yol diğer ülkelerdeki dil eğitimlerinden çok daha iyi olduğuna eminim.

3 aylık eğitimim boyunca aktif edu yetkililerinden Osman bey ve Burak bey tarafından 2 defa ziyaret edildim. Ayrıca Ali bey in beni haftada 1 kez arayıp herhangi bir şey e ihtiyacım olup olmadığını sorması beni çok mutlu etti ve güvende olduğumu hissettirdiler. Bunu reklam amaçlı değil gerçekten işini dört dörtlük yapan bu firmanın kalitesinden ve öğrencilere verdiği değerden bahsetmek için anlatıyorum. Tavsiyelerim üzerine Aktif. Edu ile yurtdışı dil eğitimine giden arkadaşlarımda aynı şeyi düşünüyor. Aktif. Edu’yla sırada seneye Polonya da yüksek lisans eğitimim olacak. Eminim ki orda da kendimi güvende hissedeceğim