AVRUPA`NIN EN İYİ ÖĞRENCİ ŞEHİRLERİ

AVRUPA`NIN EN İYİ ÖĞRENCİ ŞEHİRLERİ

Yurtdışında eğitim denilince akla dil eğitimi ile birlikte üniversite,master ve doktora eğitimi de geliyor. İngiltere Yurtdışı Eğitim şirketi Quacquarelli Symonds tarafından 2016 yılında dünyanın en iyi öğrenci şehirleri belirlenmiş.

Avrupa şehirleri ilk sıralarda yer alırken ne yazık ki Türkiye’den hiçbir şehir bu sıralamalarda yok.Türkiye’deki üniversite eğitiminin sıralamalarda yer almaması acı bir sonuç olarak karşımıza çıkarken bu durum eğitimine yurtdışında devam etmek ya da tamamlamak isteyen Türk öğrenci sayısında da yıldan yıla bir artışa neden oluyor. Quacquarelli Symonds şirketi bu sıralamayı yaparken üniversitelerin reytingi, uluslararası öğrenci sayısı, yaşam kalitesi, iş imkanları ve eğitim masraflarını göz önüne aldığını açıklamış. Bu yıl için belirlenen ülkelerde ise Avrupa şehirlerinin ilk sıraları aldığı görülüyor. Gerek lisans eğitimi gerekse dil eğitimi için yurtdışı eğitimleri yurtiçinde alınan eğitimlere göre daha etkili oluyor. Aynı zamanda bu programlar başka bir ülkenin kültürünü öğrenmek adına da kültürel bir eğitim gezisi olarak düşünülebilir.

Dünya üzerinde bu eğitimler için biçilmiş kaftan denilecek şehirler mevcut. Bunların başında Paris gelirken, Paris’i Avrupa’dan Londra izliyor. Zürih, Münih, Berlin ve Viyana şeklinde devam eden sıralamada; Dublin, Kopenhag, Barcelona ve Stocholm ilk 10 da yer alıyorlar.

Paris ve Öğrencilik Hayatı

Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden birisi olan Paris, dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında ilk sırayı alıyor. Paris’te öğrencilik hayatı pahalı olmasına rağmen yüksek bir yaşam kalitesi sunuyor. Paris’in bu sıralamada ilk sırayı almasının en önemli nedeni ise kültürel zenginlik ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 17 üniversitesinin bulunması yer alıyor.

Londra ve Öğrencilik Hayatı

İngiltere’nin yaşam kalitesi yüksek şehirlerinden birisi olan Londra, sadece dil eğitimi ile ön plana çıkmıyor. Aynı zamanda  lisans ve lisansüstü öğrenciler için de en iyi yerlerden birisi. Londra’da eğitim alan öğrencilerin birçoğunun iş imkanlarının da gayet iyi olduğu biliniyor. Okul dışı aktiviteler, konaklama ve arkadaşlık ilişkileri anlamında da Londra’nın tam olarak bir öğrenci şehri olduğunu söyleyebiliriz.

Zürih ve Öğrencilik Hayatı

Ekonominin kalbi sayılan İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, öğrencilik hayatı anlamında da üst sıralarda yer alıyor. Dünyanın en pahalı ülkesi olarak bilinen İsviçre’nin özellikle üniversitelerinin başarısı tüm dünyaca bilinmektedir. En önemli üniversitelerinden birisi, Zürih Üniversitesi’dir. İlahiyat okuluna 1833 yılında, hukuk, tıp, felsefe bölümlerinin eklenmesiyle kurulmuştur. Şimdi ise 7 büyük fakültesi ve 25 bin civarında öğrencisi vardır. Bu haliyle İsviçre’nin en büyük üniversitesidir. Aynı zamanda kilise ve kral üniversiteleri sonrasında, Avrupa’da kurulan ilk devlet üniversitesi olarak bilinmektedir. Üniversitenin birçok Nobel alan mensubu da bulunuyor.

Münih ve Öğrencilik Hayatı

Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük şehridir. Münih’de üç önemli üniversite bulunmaktadır. Bunlar; Münih Teknik Üniversitesi, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, Münih Televizyon ve Film Üniversitesi.

Avrupa’daki Diğer Öğrenci Şehirleri

 • Berlin – Berlin Teknik Üniversitesi (Almanya)
 • Viyana – Viyana Üniversitesi (Avusturya)
 • Dublin – Trinity Üniversitesi (İrlanda)
 • Kopenhag – Kopenhag Üniversitesi (Danimarka)
 • Barcelona – Barcelona Üniversitesi (İspanya)
 • Milano – Milano Üniversitesi (İtalya)
 • Stockholm – Stockholm Üniversitesi (İsveç)
 • Manchester – Manchester Üniversitesi (İngiltere)
 • Madrid – Madrid Özerk Üniversitesi (İspanya)
 • Edinburgh – Edinburgh Üniversitesi (İskoçya)
 • Brüksel – Belçika Özgür Üniversitesi (Belçika)
 • Amsterdam – VU Üniversitesi (Hollanda)
 • Lyon – Jean Moulin Üniversitesi (Fransa)
 • Prag – Charles Üniversitesi (Çek Cumhuriyeti)
 • Helsinki – Helsinki Üniversitesi (Finlandiya)
 • Oslo – Oslo Üniversitesi (Norveç)