ULUSAL CORDOBA ÜNİVERSİTESİ

1613 yılında kurulan “National University of Córdoba”, Latin Amerika`nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir. Cizvitler eski adıyla “Collegium Maksimum`ı” 17. Yüzyılda kurdukları tarih sayfalarında geçmektedir. Arjantin`de kurulan ilk üniversite olan ve genellikle “Bilge” anlamına gelen “La Docta” mahlasıyla tanınmaktadır. National University of Córdoba, Buenos Aires Üniversitesi` nden sonra Arjantin` deki ikinci en büyük üniversitedir.. Ulusal hükümete mali olarak bağımlıdır ancak bütçesini yönetme, otoriterlerini seçme ve ulusal kurallara uygun olarak kendi kurallarını belirleme özerkliğine sahiptir.

National University of Córdoba, kurulduktan sonraki ilk iki yüzyıl boyunca, sadece üç farklı alanda akademik çalışmalar yapmıştır; felsefe, ilahiyat ve hukuk. Şu an ise 13 farklı fakülte aracılığı ile yaklaşık 300 lisans ve yüksek lisans eğitimi sunmaktadır. Ayrıca Türkiye’ deki meslek yüksekokulu tarzında 50 ye yakın profesyonel kurs imkanı sunmaktadır.

Üniversitenin sahip olduğu imkanlardan bahsedecek olursak;

1-Arjantin’in ilk ve en eski bilimsel kurumu olan üniversitenin eğitim ve araştırma amaçları için kullanılan astronomik bir gözlemevine ev sahipliği yapmaktadır.

2-Üniversitenin “farmasötik” laboratuvarı 1963`te kurulmuş ve insan plazmasından üretilen ürünlerin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi konusunda uzmanlaşılmıştır. Güney Amerika’nın en büyük plazma ayırma tesisidir ve Latin Amerika’ ya düşük maliyetlerle ilaç tedarik zinciri oluşturmuş ve bunu bir çok ülkeye de ihraç etmektedir.

3-Kampüste, kapalı spor salonları, hokey, voleybol, rugby ve hentbol dahil olmak üzere 25 farklı spor için 12 hektarlık özel alanlar bulunmaktadır.

4-100 akademik araştırma merkezi, 25 kütüphane ve 16 müze üniversite kampüsü içerisinde bulunmaktadır.