TOHOKU ÜNİVERSİTESİ

TOHOKU UNIVERSITY

Tohoku Üniversitesi, Japonya`nın üçüncü en eski İmparatorluk üniversitesidir ve ülkenin en prestijli okullarından biri olarak kabul edilmektedir. Başlangıçta sadece Tıp ile eğitime başlamış daha sonra Kraliyet yardımları ile üniversite her konuda genişletilmiştir. ‘’G30 Uluslararası Programları’’ kapsamına alınan 13.cü üniversitedir. Üniversite 2009-2010 yılında tüm uluslararası listelerde ilk 100 dedir.2017 de ise, QS sıralamasında 90, Times Higher Education sıralamarında ise 201.ci olmuştur.

Üniversitenin yer aldığı Sendai kenti Tokyo’dan sonra en büyük ikinci kenttir. Bu durum sosyal ve kültürel hayata adaptasyon için iyi olsa da, yaşam ve konaklama maliyetlerini aksine artırmaktadır.

2000 yılından itibaren başlayan uluslararası öğrencilere açılım politikasında büyük başarı yakalayan Tohoku Üniversitesi 90 farklı ülkeden 1.500`den fazla uluslararası öğrenciye eğitim vermektedir. Toplamda yaklaşık 10.000 lisans öğrencisi, 4000 yüksek lisans öğrencisi ve 2.600 doktora öğrencisine sahiptir.

Sendai şehri içerisinde Tohoku Üniversitesi’nin 5 ayrı kampüsü bulunmaktadır. Bunlardan birinde Tıp ve Diş Hekimliği, birinde Beşeri Bilimler, bir diğerinde Bilim ve Mühendislik ve sonuncusunda da Tarım bölümleri yer almaktadır.

 

Fakülteler / Lisans
Humanities and Social SciencesEducational Science 

Law

Economics

Business Administration

Mathematics

Physics

Astronomy and Geophysics

Chemistry

Geoenvironmental Science

Earth and Planetary Materials Science

Biology

Medicine

 

Health SciencesDentistry 

Pharmacy

Pharmaceutical Sciences

Mechanical and Aerospace Engineering

Electorical, Information and Physics Engineering

Applied Chemistry, Chemical Engineering  and Biomolecular Engineering

Materials Science and Engineering

Civil Engineering and Architecture

Agriculture

Applied Bio-Sciences

Applied Biological Chemistry