PİSA SANT`ANNA ÜNİVERSİTESİ

SCUOLA SUPERIORE SANT’ANNA / SCUOLA SUPERIORE SANT’ANNA de PISA

Sant’Anna Superiore Üniversitesi uygulamalı bilimler alanında çalışan özel bir özerkliğe sahip kamu üniversitesidir. 1987 yılında Pisa şehrinde kurulmuştur. İtalya’ da bulunan ve dünyanın eski üniversiteleri ile rekabet etmesine rağmen 30 yılın sonunda dünya sıralamalarında İtalya’ yı ilk sırada temsil etmektedir. 2018 yılında Times Higher Education’ ın yapmış olduğu en başarılı ilk 1000 üniversitesi sıralamalarında genelde 155, en genç üniversite kategorisinde 9.sırada yer almıştır.

Butik üniversite denilebilecek kadar az sayıda öğrencisi bulunmaktadır. 690 öğrencisi bulunan üniversitenin yaklaşık %15 lik kısmını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Üniversite lisansüstü programlarda kendi bünyesinde eğitim verse de lisans eğitimlerini Pisa Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirmektedir. Üniversite giriş sınavlarında yüksek alan ve 2 yabancı dil yeterliliği bulunan öğrencilerine ücretsiz eğitim, %50 burs gibi bir çok fırsat sunmaktadır.

Çok yeni bir üniversite olmasına rağmen İtalya için önemli olan bazı değerli şahsiyetleri de yetiştirmiştir. İtalya Başbakanı Giuliano Amato, nörobilimci Giuliano Tononi ve ekonomist Nicoletta Batini üniversitenin dünya çapında tanınmış mezunlarından bir kaçıdır.

Scuola Superiore Sant’Anna, EUA`nın (Avrupa Üniversiteler Birliği) “bireysel tam üye” olarak uzun yıllardır Avrupa üniversiteleri ile iş birliği içerisindedir.

Scuola Superiore Sant’Anna de Pisa’ da lisans ve yüksek lisans eğitimleri iki ana fakülte bünyesinde verilmektedir. Bu bölümlere giriş için 2 aşamlı bir kayıt sistemi uygulanır. Bu aşamaya başlayabilmek için dahi bir çok farklı niteliğe ve bazı özel sınav skorlarına sahip olmanız gerekebilmektedir. Bunun için her eğitim yılının başında yayınlanan kabul şartları kılavuzunu incelemeniz gerekmektedir.

Birinci aşamada bahar döneminin sonunda yazılı test sınavı yapılır. Bu sınavdan geçer puan alan öğrenciler ikinci aşama olan yazılı ve sözlü sınava katılmaya hak kazanırlar. Başarılı olan öğrenciler puanlarına göre sıralandıktan sonra toplamda ortalama 50 öğrenci eğitim almaya hak kazanmaktadır.

The Faculty of Social Sciences

Economics and Management

Law

Political Sciences

The Faculty of Experimental Sciences

Agricultural Sciences and Biotechnology

Medical Sciences

Industrial and Information Engineering

*** Advanced Education Programları hakkında bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir ya da danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı giriş şartları, ücretler, İtalyanca ya da İngilizce hazırlık, başvuru ve vize aşamaları gibi diğer bilgiler için;

  0212 556 81 88 ya da [email protected]