OSAKA ÜNİVERSİTESİ

 

OSAKA ÜNİVERSİTESİ

2017-2018 Dünya üniversiteler sıralamalarında Japonya’nın en iyi 2. üniversitesi olarak öne çıkmaktadır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra teknolojik çalışmalara ağırlık vermesiyle ülkenin yükselen değerlerinden biri olmuştur. 2002 yılında Japon Devleti’nin başlattığı ‘’Uluslararası Öğrencilere Açılım Hareketi’’ ile global anlamda entegrasyona başlamışlardır. 2009 yılında kurulan ‘’Yabancı Diller Enstitüsü’’ ile de uluslararası çalışmalarına hız vermişlerdir.

Suita, Toyonaka, Minoh ve Nakanoshima olmak üzere 4 kampüsten oluşur. Her kampus kendi bünyesinde farklı fakülte ve enstitüler barındırmaktadır. Her kampüsün kendine ait büyük kütüphaneleri ve etkinlik merkezleri(yüzme havuzları, spor salonları vb.) bulunmaktadır. Bünyesinde 3000 akademik personel ile 15 bin lisans, 7500 lisansüstü, 950 doktora ve 2000 e yakın uluslar arası öğrenci barındırmaktadır. Devlet üniversitelerinde yıllık öğretim harcı sabit olup, değişmemektedir.

Burs başvuruları hem okul bünyesinde hem de Japonya genelinde Nisan aynın ortasında başlamaktadır. Türkiye’de konsolosluklar aracılığı ile ya da Japonya’da direk olarak kurumları başvuru yapılmaktadır.

Lisans bölümleri 4, Lisanüstü eğitimler 2 ve Doktora eğitimleri ise 3 yıl sürmektedir. Öğretim yılı başlangıcı Nisan ayıdır. Nisan-Temmuz ortası, Eylül – Aralık sonu ve Ocak- Mart sonu olmak üzere üç dönem halinde yapılır.

Kampüsler ve İçerikleri;

  • Suita : Administrative Bureau, Schools of Human Sciences, Medicine, Dentistry, Pharmaceutical Sciences, and Engineering, Joint-Use Facilities
  • Toyonaka : University Library, Schools of Letters, Law, Economics, Science, Engineering Science
  • Minoh : School of Foreign Studies
  • Nakanoshima : Osaka University Nakanoshima Center

 

Üniversite bünyesinde alabileceğiniz eğitim programları şunlardır;

LisansLisansüstü / MasterAraştırma Enstitüleri
DentistryEconomics

Engineering

Engineering Science

Foreign Studies

Human Sciences

Law

Letters

Medicine

Pharmaceutical Sciences

Science

 

DentistryEconomics

Engineering

Engineering Science

Frontier Biosciences

Human Sciences

Information Science and Technology

Language and Culture

Law (Law School)

Law and Politics

Letters

Medicine

Osaka School of International Public Policy

Pharmaceutical Sciences

Science