LVIV ULUSAL POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

     VİZYON

Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi, 1816 yılında kurulmuştur. Ukrayna`nın en eski teknik üniversitesidir ve yaklaşık 30.000 öğrenci nüfusu ile ülkenin en büyük teknik okul kurumları arasındadır. Üniversite, on dokuzuncu yüzyılda bilimsel ve teknolojik araştırma merkezi haline geldi. Daha sonra, Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi`nin yanı sıra Kuzey Avrupa`nın en tanınmış teknik eğitim kurumlarından biri oldu . 1936`da üniversite, eğitim alanındaki olağanüstü başarılar nedeniyle Başkan Ignacy Mościcki tarafından ‘’Polonia Restituta Nişanı’’ ile ödüllendirildi. Coğrafi konum itibari ile Polonya ve diğer Avrupa ülkelerine olan mesafesi ile her konuda etkileşim açısından daha şanslıdır.

Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi 16 akademik enstitü ve 114 bölümden oluşmaktadır. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programları ile eğitim veren üniversite , kayıt olması muhtemel öğrencilerin kabul edilmeden önce bir giriş sınavına girmesini gerektirir. Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi`nde öğrenim görmüş, dikkat çeken öğrencileri arasında eski Polonyalı başbakan ‘’Władysław Sikorski’’ de dahil olmak üzere Polonyalı ve Ukraynalı politikacılar var. Moğolistan Cumhurbaşkanı ‘’Tsakhiagin Elbegdorj’’ ve Interstate Havacılık Komisyonu başkanı ‘’Tatiana Anodina’’ da üniversitenin mezunları arasında yer alıyor.

DENKLİK

      Üniversite YÖK `ün belirlemiş olduğu dünya sıralamaları listesinde ilk 1000 üniversitenin içersinde yer almaktadır. Bu sebeble denklik açısından herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Lakin bazı uygulamalı bölümler ve yahut Tıp gibi öğrenimler için özel sınavlar uygulayabilmektedir .

(https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/lviv-polytechnic-national-university#ranking-dataset/589595)
 

      2016-2017 YILI ÜNİVERSİTE İCRAATLARI

224 ticari anlaşma ve iştirak

8 toplu uluslararası ve bilimsel projeler için bağış

Uluslararası anlaşmalarda 5 ortak proje

Ukrayna Devlet Başkanı`nın 3 hibesi

Bilimsel staj için 9 bireysel hibe ve yurt dışı araştırmaları desteği

36 bilimsel dergi çalışması

 

FAKÜLTELER

Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Enstitüsü

Mimarlık Enstitüsü

İnşaat ve Çevre Mühendisliği Enstitüsü

Jeodezi Enstitüsü

Uzaktan Eğitim Enstitüsü

Vyacheslav Chornovil Ekoloji, Doğa Koruma ve Turizm Enstitüsü

İktisadi ve İdari Bilimler Enstitüsü

Enerji Mühendisliği ve Kontrol Sistemleri Enstitüsü

Mühendislik Mekaniği ve Taşımacılığı Enstitüsü

Bilgisayar ve Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü

Bilgisayar Teknolojileri Enstitüsü, Otomasyon ve Metroloji Enstitüsü

İşletme ve İleri Teknolojiler Enstitüsü

İdari ve Lisansüstü Eğitim Kurumu

Hukuk ve Psikoloji Enstitüsü

Uygulamalı Matematik ve Temel Bilimler Enstitüsü

Telekomünikasyon, Radyoelektronik ve Elektronik Mühendisliği Enstitüsü

Kimya ve Kimya Teknolojileri Enstitüsü