Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi, 1661 yılında bir Cizvit koleji olarak başladı. Felsefe ve teoloji olmak üzere iki fakülte ile başladı ve 1919’da Galiçya, Polonya Cumhuriyeti’nin bir parçası olduğunda, üniversite Jaz Kazimierz’in adını aldı. 1940 yılında adını Ukraynalı ünlü yazar, politikacı ve aktivistin ardından Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi olarak değiştirdi. Ivan Franko, 1870’lerde üniversitenin felsefe fakültesinde okudu. 1999’da ulusal bir üniversite oldu ve Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir.

Matematik bölümleri Doğu Avrupa’nın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Fonksiyonel analizin babası Stefan Banach, eski bir profesör ve bilgindi ve programı büyük ölçüde katkı sağladı.
Lviv’de, Lviv Oblastı, Batı Ukrayna’da yer almaktadır. Yaklaşık 730.000 kişilik nüfusu ile Ukrayna’nın yedinci büyük şehridir. Günümüz koşullarında bir eğitim kurumunun ulusal ve uluslararası yüksek eğitim kurumları sıralamasındaki konumu, üniversitenin ilerlemesi ve başarısının en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilebilir.

Neden Lviv Ivan Franko Üniversitesi?
1. Dünyanın en prestijli üniversite sıralamalarından biri, dünyanın dört bir yanından on iki bin üniversiteyi kapsayan ve yılda iki kez yayınlanan Webometrics’dir (Webometrics Dünya Üniversiteleri Sıralaması). Geçen yıl, Üniversite sıralamadaki konumunu aktif olarak iyileştiriyor. Ocak ayında yapılan derecelendirme yayınına göre, Üniversite diğer Ukrayna Üniversiteleri arasında 4. sıraya yükseldi.
2. UniRank Üniversite Sıralaması 2019’a göre, L’viv Üniversitesi 171 Ukrayna Üniversitesi arasında 4’ten 3’e kadar yer aldı. Sıralama, Avusturyalı uniRank şirketi tarafından düzenleniyor ve 200 ülkeden 12 binden fazla üniversiteyi kapsıyor.
3. 2018–2019’da Lviv Üniversitesi, Akademik Performansa Göre Üniversite Sıralamasına göre Ukrayna’daki ilk üç üniversite arasında yer almaktadır. Metodoloji Bilimsel Bilgi Enstitüsü’nden elde edilen verilere dayanmaktadır.
4. Üniversite, en yetkili dünya üniversite sıralamalarından biri olan THE World University Ranking’e girdi. Dünya çapındaki üniversitelerin resmi web temsilciliklerine katılımları dikkate alınır. L’viv Üniversitesi, Ukrayna’daki en popüler beş üniversiteden biridir.
5. Dünya Üniversiteleri Webometrics Sıralaması’nın Ocak ayında yayınlanan yayına göre, L’viv Ulusal Üniversitesi Ukrayna üniversiteleri arasında 10. sırada yer alıyor.

Fakülteler:
1. Yabancı Diller Fakültesi
2. Fizik Fakültesi
3. Uygulamalı Matematik ve Bilişim Fakültesi
4. Biyoloji Fakültesi
5. Kimya Fakültesi
6. Kültür ve Sanat Fakültesi
7. Ekonomi Fakültesi
8. Elektronik ve bilgisayar teknolojileri Fakültesi
9. Finansal Yönetim ve İşletme Fakültesi
10. Coğrafya Fakültesi
11. Jeoloji Fakültesi
12. Tarih Fakültesi
13. Uluslararası İlişkiler Fakültesi
14. Gazetecilik Fakültesi
15. Hukuk Fakültesi
16. Mekanik ve Matematik Fakültesi
17. Pedagojik Eğitim Fakültesi
18. Filoloji Fakültesi
19. Felsefe Fakültesi
Tüm bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Üniversite, 40’tan fazla bilim dergisi yayınlamaktadır ve kampüste kapsamlı bilim ve araştırma tesisleri bulunmaktadır. Bunlar arasında yaklaşık 17 laboratuvar, yedi enstitü, altı müze, bir astronomik gözlemevi ve bir botanik bahçesi bulunmaktadır. Üniversitenin altı binasına ulusal miras statüsü verildi.

Üniversite Tesisleri:
• Araştırma bölümleri ve tesisleri
• Bilimsel Araştırma Departmanı
• Zooloji müzesi
• Üniversite Kütüphanesi
• Arkeoloji Enstitüsü
• Medya Ekolojisi Enstitüsü
• Tarihi Araştırmalar Enstitüsü
• Botanik Bahçesi

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Yurtdışında eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.
0212 556 81 88 ya da [email protected]