Dublin’in mirası, bin yıllık bir tarih, değişim ve gelişime dayanıyor. Burada bilinen ilk yerleşim, adını Liffey Nehri boyunca büyük bir ford’dan alan Áth Cliath’tı. Altıncı yüzyıl civarında, Vikinglerin sonunda geldiği Duiblinn (‘blackpool’) adlı bir manastır kuruldu ve İngiltere ve Galler’den yerleşimcilerle yoğun bir şekilde dolduruldu. Dublin, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti olup, çoğunlukla İrlanda olarak adlandırılır; Kuzey İrlanda ayrı bir devlettir ve Birleşik Krallık üyesidir.

Bugün Dublin, canlı bir Avrupa başkentidir. Burada yaşayan 520.000’den fazla insan ve yaklaşık iki milyonluk bir metropol nüfusuyla, tarihi ve mirası bu gelişen ve modern şehrin kalbi konumunda. Ortaçağ sokak manzarası Temple Bar’ın Arnavut kaldırımlı sokaklarında korunmaktadır.

Festival sezonu söz konusu olduğunda, bu şehri kaçırmak istemezsiniz: St Patrick’s Festivali, Dublin Tiyatro Festivali, Kültür Gecesi, Dublin Fringe Festivali, Dublin Dans Festivali.

İrlanda’nın iklimi ılıman, nemli ve değişken olarak tanımlanabilir. Dublin yılda yaklaşık 730 mm (28 inç) yağmur alır – Londra veya Paris’ten daha fazla, Kopenhag veya Münih’ten daha az. Yazın, güneş neredeyse 10’a kadar batmaz. Sıcaklıklar nadiren donma noktasının altına düşer ve kar yağışı nadirdir.

 

Dublin’de A’dan B’ye gitmek için birçok seçenek var. Bu oldukça kompakt bir şehir, yani yürüyüş ve bisiklete binmek için uygun seçenekler; şehrin dış bölgelerinin çoğundan merkeze 30 ila 40 dakika içinde yürüyebilirsiniz.

Otobüs

Dublin Otobüs, şehrin çoğunu 5.000 durağa hizmet veren 200 rotadan oluşan bir ağ üzerinden bağlar ve şehir büyüdükçe yeni hizmetler eklenir.

Dublin’deki en yeni otobüs şirketi Go-Ahead Ireland, daha önce Dublin Bus tarafından işletilen sekiz güzergahta 53 otobüs filosu işletiyor. Şehir genelinde 24 güzergahtan oluşan bir ağ oluşturuyorlar.

Aircoach, Dublin Havalimanı’ndan (şehrin kuzeyinde) şehir merkezine ve ilçenin güneyindeki destinasyonlara giden özel bir otobüs servisidir.

 

Tren

DART, Dublin’in elektrikli tren sistemidir ve kıyı boyunca kuzeydeki Malahide ve Howth’tan güneydeki Greystones’a kadar uzanır.

 

Tramvay

Luas, Dublin’in banliyölerini çekirdeğine bağlayan hafif raylı sistemdir. Kuzeyde Broombridge’den güneyde Brides Glen’e uzanan Yeşil Hat olmak üzere iki hat vardır; batıda Tallaght’tan doğuda The Point’e uzanan Kırmızı Çizgi.

Leap kartı, Dublin’in ulaşım sisteminin tüm biçimlerinin anahtarıdır. Bu, Dublin’in toplu taşıma hizmetlerinden yararlanmanın en basit ve en uygun maliyetli yoludur ve tren, tramvay, otobüs veya bir Dublin bisikleti kiralamak için kullanılabilir.

Dublin şehrinin bisiklet paylaşım planı, kendi bisikletinizi satın almaktan endişe etmeden şehri gezmenin kolay ve ekonomik bir yoludur. Her yerde olmasa da, şehir genelinde bisiklet şeritleri var.

 

Ekonomist İstihbarat Birimi Yaşam Maliyeti Raporuna göre, Dublin’i 133 şehrin 19. en pahalısı olarak görüyor. Artı tarafta, bu sıralama Dublin’in Paris, Zürih, Cenevre, Kopenhag, Helsinki, Tel Aviv ve Frankfurt’un yanı sıra ABD ve Singapur, Osaka, Seul, Hong Kong, Tokyo’daki New York ve LA’dan daha ucuz olduğunu gösteriyor.

 

Şehrin son zamanlarda dünyanın en arkadaş canlısı 10 şehirden biridir. Dublin, muhteşem mimarisi ve uluslararası üne sahip müzeleriyle dolu, zengin bir tarihe sahiptir. Ulusal Galeri ve Chester Beatty Kütüphanesi ,Phoenix Park’taki Farmleigh House’tan Christ Church Katedrali, Trinity College, Hugh Lane Galerisi ve Dublin Kalesi, yüzyıllar boyunca hikayeler anlatıyor.

 

O yerlerden bazıları;

Ulusal Botanik Bahçeleri

Her gün açık ve serbest girişli Ulusal Botanik Bahçeleri, 15.000’den fazla bitki türü, 300 nesli tükenmekte olan tür ve altısı zaten vahşi doğada tükenmiş olan bazılarına ev sahipliği yapıyor.

 

İrlanda Ulusal Müzesi

Kildare Street’in Arkeoloji Müzesi, Merrion Street’in Doğa Tarihi Müzesi ve Collins Barracks Dekoratif Sanat ve Tarih Müzesi (ve Mayo County’deki Country Life Müzesi) arasında bölünmüş olan Ulusal Müze ağı, otantik tarihin canlı bir koleksiyonudur.

 

Dublin Kalesi

  1. yüzyılda, daha önceki bir Viking yerleşiminde inşa edilen Dublin Kalesi, şehrin güney tarafının kalbindeki Dame Caddesi’nde bulunur.

 

Marsh Kütüphanesi

Kitap severler ve tarih meraklıları için mutlak bir sığınak olan Marsh Kütüphanesi, 1707 yılında açılan ilk halk kütüphanesidir. Aziz Patrick Katedrali’nin hemen yanında yer alır ve 16. ve 18. yüzyıllardan kalma 25.000’den fazla kitabı saklar.

 

St Michan Kilisesi

1095 yılında kurulan St Michan’, Dublin’in kuzey tarafındaki en eski kilisedir.

 

Dublin’de eğitim almak için,

0212 556 81 88 ya da [email protected]