1980 yılında kurulmuş fakat dünyada adından kısa sürede bahsettiren Dublin City University ülkenin en önemli akademik kurumlarından biridir.

2015 yılında DC Patrick şemsiyesi altında yer alan St Patrick`s College Drumcondra, Mater Dei Eğitim Enstitüsü ve İrlanda Eğitim Koleji Kilisesi de dahil olmak üzere çeşitli kurumları da bünyesine katarak büyüdü. Dublin City University’ nin genişlemesi ile akademik portföyünde de büyük bir artış oldu. Üniversite, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Bilim ve Sağlık, Mühendislik ve Bilgisayar ve Eğitim Fakültesi gibi 10 farklı fakülte  ile 70 farklı lisans programı sunmaya başlamıştır. Bunlara daha sonra Dublin City University Business School da eklenmiştir.

Dublin`in hemen kuzeyinde, Glasnevin bölgesinde muazzam bir kampüse sahiptir. Dublin City University lisans ve lisansüstü programlarda full time ve part time olmak üzere çeşitli opsiyonlar sunmaktadır. Uzaktan eğitim öğrencileri de dahil olmak üzere yaklaşık 12.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Kampüs içerisinde öğrenciler için amfiler, tiyatro salonları, spor kompleksleri, restoranlar bulunmaktadır. Öğrenciler kampüs içerisinde rahatça hayatlarını devam ettirme şansına sahiptir.

Üniversite, akademisyenler ve dış kuruluşlar arasında araştırma ortaklıkları yapılmasını kolaylaştıran bir dizi Araştırma ve Kurumsal İletişim Merkezi’ ne sahiptir. Bunun dışında üniversite 250.000 ciltten oluşan John ve Aileen O`Reilly kütüphanesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Dublin City University’ nin eğitimden sonra en önem verdiği işlerden biri de mezun olan öğrencilerinin iş hayatı ve girişimleridir. Kurulduğu günden beri öğrencilerinin neredeyse tamamı alanlarına bağlı farklı endüstrilerde istihdam edildikleri söylenmektedir. Bu rakam yaklaşık 50.000 öğrencidir. Bunun dışında üniversite kendi işini kurmak isteyen öğrencileri için USTART programı aracılığı ile finansman desteği sağlamaktadır.

Üniversite ayrıca sosyal programlara katkı sağlamak amacıyla öğretimin de bir parçası olarak yaz kampları yapmaktadır. Bu yaz programları üniversite ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için Psikoloji, Sosyoloji, Pedagoji ve bazı kamusal programlardan oluşmaktadır.