YÖK`TEN YURT DIŞI DENKLİKTE “BARAJ” DÜZENLEMESİ

YÖK`TEN YURT DIŞI DENKLİKTE “BARAJ” DÜZENLEMESİ

YÖK`TEN YURT DIŞI DENKLİKTE “BARAJ” DÜZENLEMESİ

YÖK, ÖĞRENCİLERİN YURT DIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELERE ÖSYM`NİN YAPTIĞI YGS VE LYS`YE VEYA MUADİL SINAVLARA GİRMEDEN BAŞVURABİLMELERİ İÇİN KOYDUĞU DÜNYA SIRALAMALARINDAKİ İLK 500`E GİRME BARAJINI, BİNE ÇIKARDI.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelere ÖSYM`nin yaptığı YGS ve LYS`ye veya muadil sınavlara girmeden başvurabilmeleri için koyduğu dünya sıralamalarındaki ilk 500`e girme barajını, bine çıkardı.

YÖK`ün internet sitesindeki duyuruya göre, 16 Haziran`daki genel kurul toplantısında, yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere ilişkin karar alındı.

Buna göre, Academic Ranking of WorldUniversities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) gibi yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarının yaptığı sıralamalarda ilk bine giren üniversitelere, öğrenciler ÖSYM`nin yaptığı YGS ve LYS`ye veya muadil sınavlara girmeden başvuru yapabilecek.

YÖK`ÜN DUYURUSUNDA, ŞUNLAR KAYDEDİLDİ:

“20 Şubat 2016 tarih ve 29630 Sayılı Resmi Gazete`de yayınlanan `Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği` kapsamında dördüncü maddenin beşinci fıkrası kapsamında ortaöğrenimlerini Türkiye`de tamamlayan ve yükseköğrenime başlanılan yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez olarak belirlenmiş olarak belirtilmiştir. Bu sıralandırma kuruluşları Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak ve belirlenen dilimler ise kurulumuzca tanınan ilk bin sıradaki yükseköğretim kurumları olmasına karar verilmiştir.”

SIRALAMA DIŞINDA KALAN OKULLLAR ŞÖYLE:

İlk binin dışında kalan yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyen ilgililerin, eğitime başlayacakları yıl ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS`ye girmeleri gerekiyor.

Bu adayların, tıp doktorluğu alanında sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ilk 150 bin, mimarlık alanında ilk 200 bin ve mühendislik alanında ilk 240 bin içinde yer almaları, ÖSYS Kılavuzu`ndaki diğer alanlarda en az Türkiye`deki ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin aldığı puanı almış olmaları gerekiyor.

Kılavuzda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları şartı bulunuyor.

Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için de YGS`ye girip 2016-YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan alınması gerekiyor.

YGS ve LYS puanı bulunmayan ve ilk bin dışında kalan yurt dışındaki üniversitelerde eğitim almak isteyen adayların da, SAT 1`den en az bin, ACT`den en az 21, Abitur`dan en az 4 puanının bulunması, Fransız Bakaloryası`nda diploma notunun en az 12, Uluslararası Bakalorya`da notunun en az 28, İtalya Maturita diploma notunun en az 70 olması, GCE`de en az 2 dersten A Level Sertifakasının bulunması gerekiyor. Adayların bu notlara ilişkin muadil belgelerinden biriyle kayıt ve mezun olmaları halinde, denklik başvuruları bireysel değerlendirilecek.

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı