Önlisans Erasmus Yapabilir Mi?

Önlisans Erasmus Yapabilir Mi?

Önlisans Erasmus Yapabilir Mi?

Önlisans Erasmus yapabilir mi sorusunun yanıtı, günümüzde pek çok yükseköğrenim öğrencisi tarafından araştırılmaktadır. Erasmus programı, halk arasında öğrenci değişim programı olarak adlandırılan ve üniversite öğrencilerinin yurtdışında belirli bir süre okumasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Bu sistem önlisans da dahil olmak üzere lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrencileri kabul etmektedir. Yani, üniversite eğitiminizi 2 yıllık bir önlisans bölümü ile yapıyor olsanız da Erasmus programına katılmanız mümkündür.

Erasmus programına katılmak isteyen bireyler, kayıtlı oldukları üniversitenin resmi web sitesi üzerinden Erasmus duyurularını mutlaka takip etmelidir. Zira Erasmus, her üniversitede sınav ile öğrenci kabul etse de sınavlar, başvurular ve tarihler üniversiteler tarafından belirlenmektedir.

 

 Erasmus Ne Zaman Yapılır?

Erasmus öğrenci değişimi ile eğitiminin bir kısmını yurtdışında eğitim ile tamamlamak isteyen öğrenciler, Erasmus ne zaman yapılır sorusunu yöneltmektedir. Bu bağlamda Erasmus sınavına girip başarılı olan öğrenciler, öğrenim gördükleri üniversitenin Erasmus duyuru sayfası üzerinden hareketlilik listelerine göz atabilmektedir. Hareketlilik listeleri kimlerin Erasmus programına gitme başarısı elde ettiği de dahil olmak üzere pek çok bilgiyi içermektedir.

Erasmus’a gitme tarihlerini merak eden bireyler ise, Erasmus programının dönemlik olduğunu bilmelidir. Yani, okula gidilecek 1. ya da 2. dönem başı Erasmus ile yurtdışına gitmeye hak kazanan öğrenciler, değişim okullarının derse başlama tarihlerine göre yurtdışına gitmektedir.

 

 

Erasmus Hangi Üniversitelerde Var?

ERASMUSErasmus programı ile yurtdışına gitmek isteyenler, Erasmus hangi üniversitelerde var sorusuna yanıt aramaktadır. Erasmus programı ülkemizdeki hemen hemen her üniversitede mevcuttur. Ancak her ihtimale karşı okuduğunuz üniversitenin Erasmus bürosuna gitmeniz ya da üniversitenizin Erasmus duyuru sayfasına göz atmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede anlaşmalı okulları, bölümleri ve ülkeleri öğrenerek Erasmus planlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer okuduğunuz yükseköğrenim kurumunda Erasmus programı anlaşması varsa, okulunuzun Erasmus duyurularını yakından takip etmeli ve sınav başvurusunu yapmayı ihmal etmemelisiniz. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi Erasmus’a katılmak için öncelikle sınava girmeniz ve belirli bir not sınırını geçmeniz gerekmektedir. Örnek sorular, çıkmış sorular, istenen not gibi önemli konularda bilgi almak için kendi üniversitenizin Erasmus sayfasını kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

Erasmus Hangi Bölümler Gidebilir?

Erasmus hangi bölümler gidilebilir sorusuna cevap arayan sayısız üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu programa katılarak üniversite hayatının bir dönemini yurtdışı eğitim alarak okumayı hayal eden öğrenciler, Erasmus yönetmeliği üzerinden merak ettiği sorulara yanıt bulabilmektedir. Erasmus’a hangi bölümler gidebilir sorusuna gelindiği zaman ise, Erasmus yönetmeliğinde eğer okulunuzda Erasmus programı var ise bölümünüz fark etmeksizin bu programa katılabileceğiniz belirtilmektedir. Yani, Erasmus sisteminin var olduğu bir üniversitede her öğrenci Erasmus sınavına girebilmektedir.

Sınava girip başarılı olan ve asil listede adı yer alan öğrenciler, programda anlaşmalı olan okullar arasında kendi bölümü olan üniversitelere başvuru yapabilmektedir. Tercih sistemi ile gidilecek ülkenin belirlendiği Erasmus, kısacası bu programın mevcut olduğu okullardaki her öğrenci için geçerlidir.

 

 

Erasmus Programı Olan Üniversiteler ve Bölümleri

Erasmus programı olan üniversiteler ve bölümleri bu programa katılacak olan öğrencilerin ilgilendiği konular arasındadır. Erasmus programı ile anlaşması olan pek çok ülke, üniversite ve bölüm bulunmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki, bölüm, üniversite ve ülkeler, öğrencinin mevcut kaydının olduğu okula göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse, İstanbul’daki bir üniversitenin Erasmus anlaşmasının var olduğu bir bölüm, Antalya’daki bir üniversitede mevcut olmayabilir.

Erasmus programına dahil olan okul ve bölümler hakkında bilgi almak isteyen öğrenciler, Üniversite isimlerinin yanına Erasmus yazarak internet üzerinden anlaşmalı okul ve bölümler hakkında daha detaylı bilgiye erişebilmektedir.

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı