NEDEN POLONYA’DA EĞİTİM?

NEDEN POLONYA’DA EĞİTİM?

Neden Polonya’da Eğitim?

Lodz University of Technology, Eğitim Rektör Yardımcısı Slawomir Wiak ile Röportaj.

 

Prof. Slawomir Wiak

Prof. S. Wiak; Polonya’da ve Avrupa’da önemli bir bilim adamıdır. Günümüzde ise Lodz University of Technology’de (TUL) Eğitim rektör yardımcısıdır ve rektör adayıdır. Bay Wiak ayrıca Mekatronik ve Bilişim Sistemleri Enstitüsü Müdürü olarak da görev yapmaktadır. 2008-2012 arasında Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği Dekanlığı yapmıştır. Şeref nişanlarının yanında profesör Wiak; TUL’un 19 adet Rector Magnificus ödülüne, Polonya Bilim Akademisi Bilim Bakanı Ödülüne, Polonya Bilim Akademisi IV Branşı Bilim Bakanı Ödülüne ve Lodz Şehir Konseyi Şeref Madalyasına sahiptir. En sevdiği hobileri arasında öğrenciler ile zaman geçirmek, kayak yapmak, mimarlık ve resim yer alır.

 

Polonya’daki genel yüksek eğitim sistemi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Polonya üniversite eğitim sistemi, yüksek nitelikli profesyoneller yetiştirme konusunda 650 yıllık geçmişe sahiptir. Tüm mesleklerden Polonyalı uzmanlar, dünya çapında işverenler tarafından son derece ilgi görmektedir. Özellikle Polonyalı doktorlar, mühendisler, mimarlar ve IT uzmanları geniş ölçüde takdir edilir, ancak diğer Polonyalı mezunlar da küresel iş piyasasında rekabete son derece hazırdır.

Sistemin kalitesi; Polonya’daki tüm yüksek eğitim kurumlarını denetleyen Devlet Akreditasyon Komitesi tarafından garanti altındadır. Kontrol sonuçlarına göre Polonya üniversitelerinin %80’i üstün ve iyi puanlara sahiptir. Akademik yıl iki parçadan oluşur: güz sömestri (Ekim-Şubat ortası) ve bahar sömestri (Şubat ortası-Haziran). Her sömestr sınav dönemiyle biter. Öğretim; konferanslar, dersler, seminerler, laboratuvar dersleri ve tartışma grupları ile yapılır.

Uluslararası öğrenciler neden Polonya’da eğitim için geliyorlar?

Bunun birçok nedeni var: düşük yaşam maliyetleri, yüksek hayat güvenliği, İngilizce sunulan birçok iyi program, Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı ve Polonya’da Eğitim projesinin yürüttüğü profesyonel ülke tanıtım kampanyaları. Bazı unsurlara odaklanalım; yaşam maliyetleri halen diğer AB ülkelerinin birçoğundan çok daha ucuzdur. Toplamda 200-500 Euro konaklama, yiyecek ve ulaşım gibi temel harcamalar için yeterlidir. Eğlence ve kültürel etkinliklere katılmanın maliyeti de yine AB ortalamasının altındadır. Eğitimin temel masrafları da oldukça rekabetçidir. Ortalama en düşük ücret, yıllık 2000-5000 Euro civarındadır; bu da AB ortalamasının birkaç kat aşağısındadır. Polonya, Avrupa ülkeleri arasında oldukça güvenli bir ülkedir. Tüm ırklardan, inançlardan ve kültürlerden yabancı öğrenciler için de son derece güvenlidir. Üniversitelerin ulusal sıralamaları da önemli bir rol oynar. Çoğu öğrenci için son kararı verme aşamasında ebeveynler yardımcı olur. Bizim üniversitemiz, Polonya’daki teknik üniversiteler arasında 4. sırada yer alır.

Lodz iç kesimlerde kalan bir şehir, sizce buraya gelmenin ilginç yanı ne?

Muhtemelen, bunu öğrencilere sormak daha mantıklı. Eminim ki bu konuda çok fazla tartışma konusu ve artılar vardır. Lodz, Polonya’nın üçüncü en büyük şehridir, zengin tarihe ve kültürel mirasa sahiptir; ayrıca şehrin içindeki yeşil doğa ile bölgenin ikincisidir. Lodz eskiden devasa bir tekstil endüstrisi merkeziydi (Avrupa çapında en büyüklerden biriydi), tekstil şirketlerinin birçoğu halen faal ancak tabi ki eskisi kadar büyük çaplarda değiller. Şehir ülkenin merkezinde yer alıyor, buradan tüm büyük şehirlere gitmek kolay, harika bir lojistik merkez. Bu yüzden birçok firmanın ofisi burada yer alıyor. Bakın, burada Procter and Gamble (Gillette), Japan Tabaco International, Fujitsu çağrı merkezi, ABB, Indesit, Samsung, Ericsson bulunuyor – hepsi dünya çapında tanınmış markalar. Ayrıca çok sayıda IT ve lojistik firması da var. Lodz bölgesi Polonya çapında en büyük lojistik merkezlerden biri haline geliyor. Öğrenciler burada kolaylıkla staj imkanı bulabilirler; en iyileri de işe kabul edilebilir. Gerçeği söylemek gerekirse, şehirde yaşayan her 8 kişiden biri öğrencidir, çünkü 800 bin kişi içinde 100 binden fazla öğrenci sayabiliyoruz; bu Polonya için oldukça yüksek bir rakam. Lodz’da büyük bir Teknoloji Parkı bulunuyor. Burada şirketler kuruluyor ve ilk açılıştan itibaren 3-5 yıl boyunca burada büyüyebiliyor; çoğu öğrenci şirketlerini burada kuruyor.

Lodz University of Technology (TUL) uluslararası öğrencilere neler sunuyor?

Her şeyden önce, bizde İngilizce, Fransızca ve Lehçe verilen eğitim programı oldukça fazladır. TUL’da öğrenciler için harika tesisler bulunur. Yeşil kampüsümüz, şehrin merkezinde 32 hektarlık araziye yerleşmiştir. Neredeyse her şey bulunur. Öğrenci yurtlarında kaliteli konaklamalar, modern laboratuvarlar, araştırma ve kariyer merkezleri, kantinler, kulüpler, kütüphaneler, posta ofisi ve bankalar. Bilişim teknolojileri merkezi (3D sinema, yapay gerçeklik), XXI. yüzyıl Mühendisleri Fabrikası, mühendislik uygulamaları için LabFactor, IT laboratuvarları, yenilenebilir enerji laboratuvarları – bunlar son yaptığımız yatırımlar. Kampüsümüz eski ve yeni binanın mükemmel birleşimini yansıtır. Yeni devasa Spor merkezimiz Eylül 2017’de açılacak.

Uluslararası öğrenciler Polonyalı öğrencilerle birlikte yaşar ve eğitim görür. Uluslararası öğrencilerimizin çoğunluğu Ukrayna ve Bialorus gibi komşu ülkelerden gelir; Türkiye’den de çok sayıda öğrenci vardır. Ayrıca İngiltere, Portekiz, İspanya ve Fransa’dan da Erasmus programıyla gelen öğrencilerimiz var. Ayrıca en iyi uluslararası öğrencilere ve doktora öğrencilerine burslar sunan göçmen destek programımız bulunuyor. Ücretsiz Lehçe dersleri veriyoruz, ESN (Uluslararası öğrenci organizasyonları) danışmanları ilgileniyor ve günlük hayat koşullarında yardımcı oluyorlar. Bunun yanında, yeni gelenler için şehir ve kampüs turları ile oryantasyon günleri yapıyoruz. Çalışanlarımız danışmanlık ve temel destek anlamında son derece yardımsever ve profesyoneldir. Uluslararası öğrenciler için konaklamalarını ayarlama konusunda gereçler sunarlar: sigorta, ikamet kartı, vs. TUL’daki uluslararası öğrenci sayısı 20 bin öğrenci içinde 1,200 kadardır. Bu da görevimizi hakkıyla yerine getirdiğimizi gösterir.

TUL’da hangi eğitim programları en çok ilgiyi görüyor? Herhangi bir özel eğitim yönteminiz var mı?

Temelde mühendislik alanına odaklanıyoruz. En çok rağbet gören alanlar: bilgisayar bilimi, biyomedikal mühendislik, mimarlık, telekomünikasyon ve bilgisayar bilimi, bilişim teknolojisi, yöneticilik ve üretim mühendisliği.

Eğitim sürecini daha kolay hale getirmek için; interaktif bir ortamda e-öğrenim ve sınav platformu, matematik ve bilgisayar bilimi için e-kitaplar sunan WIKAMP’ı (TUL görsel kampüsü) yarattık. Uluslararası Mühendislik Fakültemizde Problem Odaklı Öğrenim, disiplinler arası yaklaşım, öğrencilerin birlikte çalışabileceği Avrupa tarzı proje sömestri ve tasarım düşünceleri projesi uyguluyoruz. TUL sürekli olarak büyüyor, bilim adamlarımız ve öğretmenlerimizin çeşitli uluslararası projeleri gerçekleştirmesi sayesinde daha karlı hale geliyor.

Lütfen kısaca Üniversitenizin Türk üniversiteleriyle işbirliğinden bahsedin.

Erasmus değişim programında yabancı ortaklarımız arasında: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yer alır. Temsilcilerimiz güz 2015’te IEFT eğitim fuarına katıldılar, ayrıca Haziran 2015’te Türkiye’deki Polonya Elçiliği’nde Erasmus tatilinde yer aldık. Ortak üniversitelerimizle neredeyse sürekli olarak toplantılar düzenliyoruz. Ben de iş dolayısıyla Türkiye’ye 7 kere ziyarette bulundum. Geçtiğimiz yaz üniversitemizde Türk günleri düzenledik.

Polonya, Erasmus merkezleri arasında Türk öğrencilerinin en gözde yerlerinden biri. İnanıyoruz ki Türk öğrencileri, üniversitemizi de tüm eğitimleri boyunca düşünecekleri en iyi yerlerden biri olarak göreceklerdir. TUL’a hoş geldiniz, sizi buralarda görmek bize mutluluk verecek.

 

 

Röportaj: Inna Akhtyrska: MBA, MA, BA

Bağımsız gazeteci olan Inna Akhtyrska, AB’de çalışmaktadır ve yüksek eğitim konularında uzmanlaşmıştır. Varşova’da Kozminski University’de (2012) MBA eğitimi ve Pultusk Academy of Humanities’de Siyasi Bilimler üzerine Master (2009) eğitimi almıştır. Daha öncesinde de Karazin Kharkiv National University’deki Gazetecilik üzerine Master eğitimi (2007) ve University of Missouri-Columbia’da (2004-2005) Gazetecilik eğitimi almıştır. Inna, Ukrayna haberleri internet sitesi gordonua.com’un İngilizce versiyonunda baş editör olarak çalışmış; Polonya Varşova’daki Perspektywy Press Education Magazine için gazetecilik yapmış ve Ukrayna’da Inter TV kanalında haber sunucusu olarak görev almıştır.