MUSTAFA COŞMUŞ

Merhaba ben Mustafa Coşmuş, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunuyum. Okuduğum bölüm gereği ve Türkiye şartlarında İngilizce öğrenmek zorunda olduğum için yurtdışına çıkmam gerektiği kararını aldım ve araştırmaya başladım. Birçok danışmanlık firmasıyla görüşmelerim oldu fakat hiçbirisi Aktif Yurtdışı Eğitim kadar cana yakın ve içten değildi.

Aktif ile tanışmam benim için büyük bir şans oldu çünkü Fatih Bey ve Osman Bey gibi güzel insanlarla tanıştım. Beraber oturduk muhakeme yaptık ve İrlanda’ya gitme kararı aldım. Fatih Bey tüm ayrıntılarıyla ne yapmam gerektiğini anlattı ve vize maceramız başladı, ben gerekli evrakları hazırlarken Fatih Bey her zaman yanımdaydı ve bir sorunumun olup olmadığını soruyordu, bu durum beni güvende hissettiriyordu çünkü ilk defa yurtdışı ile ilgili belgelerle uğraşıyordum. Evraklarımızın hepsi tam olduktan sonra vize başvurumu Fatih Bey beni yormadan kendisi gidip benim adıma yaptı.

Bir hafta bekledikten sonra vizemin onaylandığını öğrendim ve işte İrlanda’daydım. Türkiye’ den ayrılmadan tekrar Fatih Bey’le oturduk ve durum değerlendirmesi yaptık. Fatih Bey orada ne yapmam gerektiğini, kalacak yerimi, havaalanından konaklama yerine transferimi her ince ayrıntıyı düşünerek tek tek bana anlattı ve yardımcı oldu.

Ve işte beklenen gün, İrlanda’dayım, okula başladım ve İrlanda’da hayatın nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorum. İlk başlarda içinizde bir burukluk oluyor ama kısa bir süre sonra hemen alışıyorsunuz buradaki hayata ve güzel insanlara, güzel dedim çünkü gerçekten çok saygılı insanlar, inanın şaşırırsınız. Mesela size bir örnek vereyim; yolda yürürken hiç tanımadığınız bir insan size selam verip nasılsınız diye sorabiliyor, bu bizim için alışılmadık bir durum ama burada gayet normal ve mutluluk verici. Dil öğrenemem diye korkmayın inanın öğreniyorsunuz hem de çok güzel bir şekilde. Size başka bir olayı daha anlatayım, burada 1. ayımdı ve yanımda getirdiğim para bitmek üzereydi, banka hesabı açtıramadım burada ve ailemin nasıl para göndereceği hakkında endişelerim vardı. Bu sorunumu bütün sorunlarımı paylaştığım gibi Fatih Bey’le paylaştım ve ne yapacağımı, endişelendiğimi söyledim, Fatih Bey beni o kadar rahatlattı ki! Dediği şey şuydu, Mustafa sen hiç canını sıkma ben hemen İrlanda ofisimizin hesabına parayı yolluyorum gidip oradan al parayı… İşte o an burada hiçbir zaman yalnız olmayacağımı ve her zaman Aktif Yurtdışı Eğitim’in yanımda olacağını anlamıştım. Böyle güzel insanlarla iş yapıp, çıkar ilişkisi değil dost kazandığım için kendimi gerçekten özel hissediyorum sizin de bu ayrıcalığı yaşamamızı şiddetle tavsiye ediyorum.

İrlanda’da hayat çok güzel arkadaşlar bütün ihtiyaçlarınızı arzularınızı burada karşılayabilirsiniz çünkü insanlar çok rahat ve saygılı. Benim söyleyeceklerim bu kadar.

Aktif Yurtdışı Eğitim ailesine çok teşekkür ediyorum, sizi seviyorum, saygılar!