İTALYA’DA NEDEN “İTALYANCA” EĞİTİM ALMALISINIZ?

İTALYA’DA-NEDEN-“İTALYANCA”-EĞİTİM-ALMALISINIZ

İTALYA’DA NEDEN “İTALYANCA” EĞİTİM ALMALISINIZ?

Son 10 yıl içerisinde eğitim politikasını uluslararası öğrenci pazarına çeviren ve “Marco Polo” programı
ile başta Çin olmak üzere dünyanın her bölgesinden öğrenci alan İtalya dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.
İtalya` daki üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Coğrafi olarak 20 farklı bölge ile detaylandırılsa da 3 ana bölgeden bahsedebiliriz.

Milano, Torino, Udine, Venedik, Bologna şehirleri Kuzey,

Pisa, Floransa, Perugia, Siena, Roma, Lazio Güney,

Bari, Palermo, Napoli, Perugia, Messina Sicilya bölgelerini oluşturmaktadır.

Nasıl Türkiye’ de bölgelere göre dil ve aksan değişiklik gösteriyorsa İtalya’da da bu durum söz konusudur. Sicilya’ da sizleri x2 ile oynatılan bir film gibi konuşan İtalyanlar beklerken Bologna’ da çok saf bir İtalyanca ile karşılaşmanız mümkündür.

Peki bunun ne önemi var?

Öğreneceğiniz dili sadece akademik hayatınızda değil aynı zamanda günlük yaşantınıza da adapte etmeniz gerekmektedir. Anlamama ve anlaşılamama sorunları belirli bir süreden sonra sizi yaşadığınız sosyal topluluktan soyutlamaya başladığında aldığınız eğitimden sıkılabilir ve performansınızın düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Psikolojik olarak yeni bir topluma adapte olmak ve kendinizi o toplumun bir parçası gibi hissetmenin en doğru yollarından biri o toplumun dilini konuşmak, o dili konuşurken tıpkı bir “İtalyan” gibi jest ve mimikler yapmak ve onlar gibi tonlayabilmektir.

İtalya’ da İtalyanca dil eğitimi almanın önemine gelirsek;

Ana dili İngilizce olmayan hemen hemen her Avrupa ülkesinde sokakta insanlar kendi ana dillerini konuşmayı tercih ederler. Bu durumu dünya devi ülkeleri olan Almanya, Fransa ve elbette İtalya’ da çok açık gözlemleyebilirsiniz. Bir toplumun parçası olmak için öncelikle onları anlamak gerektiğini varsayarsak bu da onların dilini öğrenmekle olacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise; İtalyan Hükümeti’ nin akademik eğitim içerisinde İtalyanca eğitimlere İngilizce eğitimlerden daha fazla kontenjan ayırmasıdır. Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Roma La Sapienza Üniversite’ nin 100 den fazla lisans ve yüksek lisans bölümü vardır. Fakat bunlardan sadece 20 program İngilizce gerçekleşmektedir. Ve daha can alıcı olan ise İtalyanca bölümlere 300`e yakın kontenjan ayrılırken İngilizce bölümlere maksimum 100 kişilik kontenjan ayrılmaktadır.

Basit bir örnekle pekiştirelim; son 20 yıl içerisinde dünyanın her yerine göç veren Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde eğitim dili İngilizce’ dir. Aynı zamanda dünyanın artık hemen hemen her ülkesinde ikinci dil olarak İngilizce eğitimi verilmektedir. Ve bu ülkelerin öğrencileri dünyanın dört bir yanındaki üniversitelere başvuru yapmaktadır. İtalya`da kontenjan bu kadar az ve başvuru sayısı bu kadar çokken İngilizce programlara yerleşme oranınız hayli düşüktür.

İtalyanca bölümlerde ise; Sizce İtalyanca öğrenenlerin yüzde kaçı akademik bir amaçla için dil eğitimi alıyordur? 2018 yılında %18, 2017 yılında %12. Oranlara baktığınızda İtalyanca öğrendikten sonra İtalya’ da istediğiniz üniversiteye yerleşmek garanti diyebilirsiniz. Çünkü sizler bir İtalyan öğrenci gibi Maturita ya da eşdeğer bir sınava tabi tutulmazsınız. Konsolosluktan diploma denkliğinizi tamamlamak, İtalyanca dil sınavı CILS den B2 skorunu almak ve YKS barajını geçmeniz İtalya`da üniversite eğitimi almanız için yeterlidir.

*** Görsel StudyTravel dergisinden alınmıştır.

İtalyanca öğrendim fakat ne olacak? Dünyadaki İtalyan nüfusu ne kadar ki zaten gibi sorularla kafanız karışıyorsa bu madde sizin için çok önemli. Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri de İspanyolca’ dır. Peki İspanyolca ile İtalyanca’ nın “lexical similarity” dediğimiz dil bağı yüzde kaçtır sizce? Tam olarak %82 !

(*** İtalyanca öğrendikten sonra ortalama 12 ile 16 hafta arasında alacağınız İspanyolca dil eğitimi ile çok daha akıcı bir İspanyolca’ ya da sahip olabilirsiniz.)

B2 seviyesinde İtalyanca öğrenen bir kişi çok rahat bir şekilde hayatını devam ettirebilecek kadar İspanyolca’yı da öğrenmiş demektir. Artık İspanya ve tüm Güney Amerika’nın kapıları da açılmış oldu sizin için değil mi? Şimdi İtalya’ da Pisa Üniversitesi’ nde tıp eğitimi alıp sonrasında Buenos Aires Üniversitesi’ nde uzmanlaşma programlarına katılabilirsiniz.

Burada anlatılan ve bahsedilen tüm detaylardan sonra üzerinde durulması gereken en önemli konu ise ne kadar sürede ve nerede İtalyanca öğrenebilirim?

Öncelikle nerede sorusunun cevabını verelim; “DİL ÜLKESİNDE ÖĞRENİLİR”

Görselde İtalya` da 2018 yılında yapılan İtalyanca eğitimler için genel bilgiler yer almaktadır.

Süre ile alakalı olarak ise Türkçe dışında başka bir dili öğrenmediyseniz, öğreneceğiz ilk yabancı dil için ortalama öğrenim süresi 40 ile 52 hafta arasında olacaktır. Kişiden kişiye çok değişkenlik gösterse de uluslararası kurumlarca önerilen eğitim süreleri bunlardır. Çok daha kısa sürede öğrenmek de elbette mümkündür.

İtalya’da hemen hemen her bölgede her bütçeye uygun dil kursu bulabilirsiniz. Kuzeyden güneye gittikçe fiyatlar genellikle azalmaktadır ama Kuzey’ deki butik şehirlerde de uygun kurslar bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve İtalyanca dil eğitimi programlarına katılmak için;
info@aktifedu.com ya da 0212 556 81 88 telefon numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı