İngiltere’de Dil Eğitimi ve Çalışma

İngiltere’de Dil Eğitimi ve Çalışma

İngiltere’de dil eğitimi ve çalışma için bazı kriterleri taşımanız gerekiyor. İngiltere hem dil eğitimi hem de çalışma için ideal ülkelerin başında geliyor.

Ülkede yer alan üniversitelerle dil okulları her sene milyonlarca öğrenciyi kendine çekiyor. Aynı şekilde çalışma amaçlıda çok fazla kişi İngiltere’ye gidiyor. Türkiye’den de çalışma ve dil eğitimi için İngiltere’ye giriş yapıyor. İngiltere’de çok sayıda kurumsal dil okulları bulunuyor.  İngiltere’ye dil okulu ile gidip kalmak, Türkiye’deki çoğu öğrencinin çabaladığı bir durumdur. İngiltere’de dil eğitimi alabilmek için yurt dışındaki danışmanlık hizmetlerine başvurabilirsiniz. Danışmanlık hizmetleri sayesinde işlerinizi daha hızlı hallederek İngiltere’ye gidebilirsiniz. Prosedürlerin doğru şekilde yapılması burada çok önemlidir. Yalnız İngiltere’ye dil eğitimi için gidiyorsanız, çalışma için ülkeden izin alamazsınız. Çünkü ülkeye eğitim amaçlı gidiyorsa kişi, sadece 3 vize içerisinden birini alabilir. Vizeyle bağlantılı olarak çalışma izinleri veriliyor. İngiltere dil okuluna gidip çalışmak için vize konusunu halletmeniz gerekiyor. Özetle; İngiltere’de dil eğitimi alırken çalışmayı düşünüyorsanız, öncelikle vizeyi halletmelisiniz.

İngiltere Dil Okulu Çalışma İzni Nasıl Alınır?

“İngiltere dil okulu çalışma izni nasıl alınır”; noktasın 3 tane vize karşımıza çıkıyor. O 3 çeşit vize türüne göre İngiltere’de dil eğitimi gören kişiler aynı zamanda çalışma hakkı da elde edebiliyorlar. İngiltere’de öğrencilere vize türlerini şöyle sıralayabiliriz:

Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (6-11 Aya Kadar)

İngiltere’ye gidip kişi 6 ile 11 ay arasında orada dil eğitimi alacaksa; Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi alabilir. Bu vizeyi alarak İngiltere’de yer alan sertifika programlarına veya dil okullarına başvuru yapabilirsiniz. Vizenin geçerlilik tarihi sona erdiğinde kesinlikle uzatılmaz. Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi tarihi bittiğinde hemen ilkeyi terk etmelisiniz. Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, öğrencilere yasal olarak çalışma izni vermemektedir.

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (1-6 Aya Kadar)

İngiltere dil okulu eğitiminde çok gelişen ülkeler arasında yer alıyor. Öğrenci Ziyaretçi Vizesi; İngiltere’ye eğitim için 6 ay ya da az zaman için gidenlere verilmektedir. Öğrenci Ziyaretçi Vizesi alarak; sertifika programlarına, dil okullarına başvurma hakkı elde edebilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz vize türü gibi bu vizenin tarihi de bitince hemen ülkeden ayrılmanız gerekiyor. Öğrenci Ziyaretçi Vizesi süresi hiçbir şekilde uzatılmamaktadır. Ayrıca çalışma izni alma yetkinizde yoktur.

TIER 4 Öğrenci Vizesi (Uzun Dönem)

Uzun dönem İngiltere’ye dil okulu ile gidip kalmak isteyenlere, TIER 4 Öğrenci Vizesi verilmektedir. TIER 4 Öğrenci Vizesi ile;

  • Yüksek lisans programlarına,
  • Dil okullarına,
  • Lisans programlarına,
  • Sertifika programlarına başvurabilirsiniz.

TIER 4 Öğrenci Vize’sinin tarihi bitince uzatılabiliyor. Öğrencinin eğitimi devam ederken TIER 4 Öğrencisi Vizesi sayesinde İngiltere’de haftalık 20 saat kişi part-time olarak çalışabiliyor. İngiltere dil okuluna gidip çalışmak izni sadece TIER 4 Öğrenci Vizesi ile part- time şekilde verilmektedir.

Onun haricinde hiçbir şekilde çalışma izni almak mümkün değildir. İngiltere’de kaçak çalışmak gibi bir durum asla söz konusu değildir. Çünkü ülkede denetimler çok sıkıdır ve risklidir.

İngiltere’ye Uzun Dönem Dil Eğitimi İçin Gidenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İngiltere’ye uzun dönem dil eğitimi için gidenlerin dikkat etmesi gerekenler;

  • Zorunlu Sağlık Sigortası- Vizeye başvururken International Health Services (IHS) yani zorunlu sağlık sigortasını unutmamanız gerekiyor. Mutlaka ona da başvurmalısınız. Vize üzretini öderken bu sigortanın da parası ödenmelidir.
  • Polise Kayıt Olma- Uzun dönem öğrenci vizeleri, pasaportta tarih olarak 1 aylık görünmektedir. Kişi İngiliz Konsolosluğunun belirttiği polis ofisine gidip ismine çıkarılmış, Biyometric Resisdence Permit vizesini almalıdır. İngiltere’de 11 ay eğitim göreceğine dair hakkını belirten bu kartı yakın olan polis merkezine götürmeniz gerekiyor. İngiltere’ye giriş yapmasını takiben 7 gün içinde öğrenci bilgilerini polise göstermelidir.
  • Çalışma İzni ve Eğitim Alma Süresi- İngiltere’de çalışma izni ve eğitim alma süresi yukarıda belirttiğimiz gibi vize çeşitlerine göre değişiyor.

 

 

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı