İNGİLTERE

Neden İngiltere?

İngiltere Üniversitelerinde eğitim diğer Avrupa Üniversitelerine nazaran daha kısadır, lisans programı eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 1 yıl, doktora eğitimi ise 3 yıldır. Tıp fakültesi eğitim süresi 5 yıldır.

Times Higher Education World Reputation Rankings 2022’ye göre 24 Birleşik Krallık Üniversitesi dünyanın en yüksek itibarlı Üniversiteleri içerisinde yer almıştır. Dünya çapında genel geçerliliği yüksek bu sıralama da Birleşik Krallık Üniversitelerinin uluslararası bağlamdaki prestijini ortaya koymaktadır.

Birleşik Krallık Üniversitelerinde lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayan tüm uluslararası öğrencilere lisans ve yüksek lisans mezuniyetlerinin ardından 2 yıl, doktora mezuniyetlerinin ardından ise 3 yıl boyunca kullanabilecekleri mezuniyet sonrası iş arama ve çalışma vizesi (Graduate Visa) verilmektedir.

Birleşik Krallık Üniversitelerindeki akademik programlarda öğrenim gören uluslararası öğrenciler sahip oldukları öğrenci vizesi ile eğitimleri boyunca haftada 20 saat part-time çalışma imkanı elde etmektedirler, tatil dönemlerinde ise full-time olarak kampüs içerisinde veya kampüs dışında çalışabilmektedir.

İngiltere’deki Üniversiteler ihtiyacı olan öğrencilere eğitimleri sırasında faydalanabilecekleri ücretsiz İngilizce dil desteği sağlamakta, böylece öğrenciler derslerden elde ettikleri verimliliği en üst düzeye çıkarabilmektedir.

İngiltere’de üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için bir dizi burs ve kredi mevcuttur. Bu finansal desteklerin çoğu üniversitelerin kendileri, hükümetler, hayır kurumları ve bağımsız kuruluşlar tarafından sunulmaktadır.

Foundation Programı

Lise eğitimi sonunda 13 yıllık bir eğitimi tamamlayamamış ya da ilgilendiği alana yönelik lise ortalaması düşük olan öğrencilerimizin okuması gerektiği hazırlık yılı programıdır.

Foundation programı iki temel bölümden oluşur:

 • Academic Skills (Akademik Beceriler): Eğitimin bu bölümünde öğrenciler İngiltere’de akademik öğrenim için gerekli olan temel becerileri kazanırlar.
 • Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri): Eğitimin ikinci aşamasında ise öğrencilere okumak istedikleri bölümle ilgili temel bilgi, beceri ve yeterlilikleri kazanmalarına yönelik içerikte bir eğitim verilir.

Foundation programı süresi 1 yıldır ve online veya örgün eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

Lisans Programları Başvuru Şartları

 • Lise Diploması
 • Lise Transcript, GPA (100’lük sistemde minimum skor 70 olması tavsiye edilir.)
 • IELTS Dil yeterlilik sertifikası (Minimum 6.0)
 • Lise son sınıfta veya son iki sınıfta almanız gereken derslerin olması şartı (Eğitim almak istenilen alana göre; Matematik, Biyoloji, Fizik gibi derslerin son iki sene içinde alınması şartı olabilir.)
 • A Level (Foundation) ya da IB Diploma
 • Motivasyon/Niyet Mektubu
 • CV
 • Referans Mektubu

Yüksek Lisans / Master Programları Başvuru Şartları

 • Lisans Diploması
 • Lisans Transcript, Not ortalaması / GPA. (4’lük sistemde minimum 2.3 olmalı, Sıralamada başarılı olan okullara başvuru için not ortalamınızın minimum 3 ve üzerinde olması tavsiye edilir.)
 • CV
 • Motivasyon/Niyet Mektubu
 • Referans Mektubu (Akademik referans mektuplarının yanında, varsa çalışma deneyiminizi gösteren iş referansları da sunulmalıdır.)
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi (UKVI onaylı IELTS test sonuç belgesi)

İngiltere En İyi 10 Üniversite Sıralamaları

 • St Andrews Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • Londra Ekonomi Okulu – London School of Economics
 • Imperial College London
 • College London Üniversitesi
 • Durham Üniversitesi
 • Bath Üniversitesi
 • Warwick Üniversitesi
 • Loughborough Üniversitesi

Başvurulabilecek Burs Örnekleri

ÜniversiteBurs Miktarı
Nottingham Üniversitesi, University of Nottingham£2,000 – £7,000 GBP arası
Anglia Ruskin Üniversitesi, Cambridge£1,000 – £3,000 GBP arası
UCL, University College London£5,000 GBP (merit scholarship)
Sheffield Üniversitesi, University of Sheffield£2,000 – £2,500 GBP arası
Brighton Üniversitesi, University of Brighton£3,000 – £5,000 GBP arası

Burs seçenekleri:


Chevening Bursu:

İngiltere hükümeti yüksek okul başarısı ve kabul potansiyeli gösteren öğrenciler için bu bursu sunuyor. Burstan yararlanacak kişiler, tüm dünyada İngiliz büyük elçilikleri tarafından seçiliyor. Geleceğin liderleri akademik anlamda büyüme, yetkin sistemler oluşturma, Birleşik Krallık kültürünü deneyimleme ve daha fazla fırsata sahip olabiliyor.

Burs programı, Birleşik Krallık pilot okullarında yüksek lisans eğitiminiz için ödenek sunuyor.  Yılda 1.5 den fazla chevening burs imkanı sunuluyor.

İngiliz Milletler Topluluğu Bursu ve Burs Planı (CSFP):

Birleşik Krallık’taki Milletler topluluğu burs komisyonu, burslarını ve hibelerini yüksek lisans,  doktora ve uzmanlık alanlarında bir bölüm bulmak isteyen kişilere sağlıyor. Burslar her yıl
İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden gelen insanlara sunulmaktadır. Başvuruların içerisinden seçilen öğrencilerin önceki akademik başarılarına ve kendi ülkesindeki insanlar
için iyi bir hayat yaratabilme kapasitesine göre gerçekleşmekte. Her bir bursiyerin Birleşik  Krallık’a gidiş – dönüş uçak bileti, eğitim ücreti ve başvuru ücretleri, aylık ödenekleri, (eğer
varsa) uygunluk ödülleri ve diğer işlem ücretlerini karşılanır.

İskoçya’nın Saltire Bursları:

İskoçya’nın Saltiler bursları İskoçya hükümeti ve İskoçya üniversiteleri birlikteliği ile bilim, teknoloji, yaratıcı endüstri, sağlık ve sağlık bilimleri, ve yenilenebilir ve temiz enerji alanları için sunulmakta.

Seçilmiş bursiyerler , gelecekte lider olma potansiyeli gösteren bireylerdir. Bu bireyler, çalışmalarının dışında geniş ilgi alanlarına sahip olmalı ve İskoçya’da hem kişisel hem de
akademik gelişimlerini sağlamaya çalışmalırı gerekir.

Bu burs planı İskoçya’nın eğitim kurumlarında 1 sene boyunca tam zamanlı yüksek lisans eğitimi alacak 50 öğrenciye kadar £8,000 burs sunuyor. Bu burslar, Kanada, Çin ( Hong Kong), Hindistan, Japonya, Pakistan ve Amerika vatandaşı öğrenciler içindir.

Birleşik Krallık Üniversiteleri Bursu

Eğitim kurumları, hükümetten ayrı olarak belirli miktarda burs imkanı sunabilmekte. Bunlar, uluslararası öğrenciler için bütçe ayırmış olan bazı üst seviye üniversitelerdir. Burs imkanı sunan bazı üniversiteler:
 • Cambridge Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • Londra Imperial College
 • Durham Üniversitesi
 • Glasgow Üniversitesi
 • Londra Kings College
 • University College London
Bu üniversiteler, burs ve yardım olanaklarını öğrencilerin akademik başarısına ve potansiyel liderlik becerilerini değerlendirerek sağlıyor. Liderlik yeteneklerine göre verilen ödüller de bulunmaktadır. Bu ödüller, Glasgow Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi tarafından  verilmektedir. Cambridge Üniversitesi adına Gates Cambridge burs imkanı sunmakta ve bu burs aynı zamanda uluslar arası öğrenciler için de sağlamakta. Bunların dışında, sizler de üniversitelerin resmi sayfalarını gezerek daha fazla burs imkanı bulabilirsiniz.

Üçüncü Taraf Kuruluşların Sağladığı Burs İmkanları

Şansınızı üçüncü taraf kuruluşları burs ajansları ile birlikte de deneyebilirsiniz. Aşağıda bazı öneriler ve üçüncü taraf kuruluşlarının sağladığı burs önerileri bulunmakta:

Birleşik Krallık Euraxess bursu:

British Council tarafından sunulan bu burs, bilim insanlarının uzmanlık alanlarında gelişimi, taşınabilirliğe destek olarak analizlerin İngiltere’ye veya başka ülkelere taşınmasında yardımcı olmayı planlıyor. İngiltere Euraxess finansman veritabanının iyi bir sübvansiyon açığı kaynağı sağlamasıyla yardım sunmaktadır.

Evrensel Eğitim Ödülleri:

Çalışma portalları, Uluslararası öğrenci kimlik kartı (ISIC) ve British Council birlikteliği ile gençleri yurtdışına seyahat etmeye teşvik etmenin yanı sıra yeni uluslar, toplumlar ve lehçelerle tanışıp araştırmaya çağırıyor. Gelecekte kültürlerarası anlayışlar genişletmeye ve toplumu geliştirmeye odaklanan iki uluslararası lisans öğrencisine yılda iki kez 10 GBP hibe verilecek. Üstün akademik arka plana sahip öğrenciler böyle bir ödül için seçilir.

Rhodes Bursu:

Bu burs 1902 tarihinde başlatılmış, dünyanın en eski burs programıdır. Aynı zamanda en  tanınmış burslar arasında yer alır. Oxford’daki Rhodes Trust tarafından yönetilen program, en
iyi dünya üniversitelerinden biri olan İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim için her yıl 100 tamamen finanse edilen burs sunmaktadır. Rodos Bursu Seçim Komitesi, dünya çapında zorluklarla karşılaşmaya ve küresel kavrayışı geliştirmeye teşvik edilen olağanüstü genç öncüleri arar. Basitçe ifade etmek gerekirse, Seçim Komitesi, olağanüstü yönetim, karakter, güçlü yönetim becerilerine ve sorumluluğuna sahip,  dünyanın geleceğine öncülük etmek için eğitilim gösteren istisnai bir parlak zekaya, karaktere sahip gençleri aramaktadır.

Organizasyon Bursları

Eğer şuan çalışıyorsanız ve yurt dışında okumayı hedefliyorsanız, bu burs size uygun  olabilecek bir diğer seçenek. Bir çok şirket ve büyük organizasyonlar yurt dışında eğitim  planlayan çalışanları için belirli bir fon ve kredi bulundurmakta. Yurt dışında seçtiğiniz üniversitede okumak için organizasyonunuzla yapacağınız geri dönüş ve belirli bir yıl onlarla çalışma sözü ile bu fona başvurabilirsiniz. İlginç bir şekilde bu tahaddüt tüm dünyada yaygındır.