İngiltere Eğitim Sistemi Nasıldır?

İngiltere Eğitim Sistemi Nasıldır?

İngiltere Eğitim Sistemi Nasıldır?

İngiltere’de okumak isteyen bireyler, İngiltere’de eğitim sistemi nasıldır sorusunun yanıtını çok merak etmektedir. Ülkemizdekine göre oldukça farklı bir eğitim sistemine sahip olan İngiltere’de 5 ila 16 yaş arası her birey zorunlu eğitim almaktadır. Belirtilen yaş grubunun alacağı zorunlu eğitimin ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır. 16 yaşından sonrasında ise alınacak eğitim tamamen isteğe bağlı şekildedir.

İngiltere’de eğitime oldukça büyük bir önem verilmektedir. Eğitim hayatının aşamaları ise farklı gruplarda incelenmektedir. İngiltere’deki eğitim sistemi temel olarak 5 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar;

  1. Okul öncesi eğitim
  2. İlkokul eğitimi
  3. Ortaokul eğitimi
  4. Kolej dönemi
  5. Yükseköğrenim (Yüksek lisans, doktora, üniversite) şeklindedir.

İngiltere eğitim sistemi, gerek aşamaları gerek ise sınav ve ders sistemi bakımından ülkemizdeki sistemden ayrılmaktadır. İngiltere genelinde uyulan bu sistem hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

İngiltere’de Lise Kaç Yıl?

İngiltere’de lise kaç yıl sorusunun cevabı da sıkça araştırılmaktadır. İngiltere’de lise hayatı Secondary school ya da high school olarak bilinmekte ve ortaokul ve liseyi kapsamaktadır. Yani, öğrenciler bu aşamaya 11 ya da 12 yaşında başlamakta, 15 veya 16 yaşında ise mezun olmaktadır. Kısaca lise eğitim dönemi toplam eğitim hayatının 7. ve 11. yıllarını kapsamaktadır.

Öğrenciler, ilkokul döneminden lise dönemine geçebilmek için SATS adı verilen bir sınava tabi tutulmaktadır. Ancak bu sınavın ülkemizdeki liseye geçiş sınavı gibi algılamamak oldukça önemlidir. Zira SATS sınavında önemli olan nokta öğrencilerin aldığı puanlara göre genel okul başarı puanının belirlenmesidir.

İngiltere’de Hangi Dersler Var?

İngiltere’de okumak isteyen ya da İngiltere’nin eğitim sistemini merak eden bireyler, İngiltere’de hangi dersler var sorusuna yanıt aramaktadır. İngiltere’nin eğitim sisteminde bazı dersler zorunlu, bazı dersler ise temel ders olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin ilgi alanlarına göre tercih edebileceği seçmeli dersler de mevcuttur.

Eğitim sistemi kapsamında zorunlu olarak alınan dersler matematik, İngilizce ve bilim adı altıda toplanmaktadır. Temel derslere bakıldığı zaman ise vatandaşlık, cinsel eğitim, kariyer eğitimi, fizik eğitimi, toplum, ICT, din eğitimi, sanat ve tasarım gibi derslerin var olduğu görülmektedir. İngiltere’de İngilizce dersine ek olarak öğrencilerin 1 yabancı dil dersi seçmesi de gerekmektedir. Bu yabancı dil genellikle Almanca, İspanyolca veya Fransızcadır. Ancak İngiltere’de yabancı dil seçeneği fazla olduğu için isteyen öğrenciler Türkçe dersi bile alabilmektedir.

İngiltere Eğitim Sisteminin Özellikleri

İngiltere eğitim sisteminin özellikleri, İngiltere’de okumak isteyen bireylerin mutlaka bilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. İngiltere eğitim sistemi hakkında bilgi almak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

  • İngiltere’de okul öncesi kreş eğitimi zorunlu değildir ve ücretlidir. Çalışan ebeveynler, devletten fon yardımı alarak kreş eğitiminin daha uygun fiyatlı olmasını sağlayabilmektedir.
  • İlkokul döneminde yapılan SATS sınavı, öğrencilerin hangi okulda eğitimine devam edeceğini belirlemek yerine okulun ne denli başarılı olduğunu tespit etmek için yapılmaktadır. Gidilecek okul ise öğrencinin eğitim başarı ortalamasına göre belirlenir.
  • Ortaokul ve kolej eğitimi zorunlu olduğu için ücretsizdir. Öğrenciler bu süreçteki eğitimleri için ödeme yapmamaktadır.
  • 16 yaşına gelen kolej öğrencileri İleri Düzey Eğitim Diploması üzerine eğitim almaktadır. İsteğe bağlı olarak ise BTEC eğitimi alınarak üniversite okumaya gerek kalmadan meslek icra edilebilmektedir.
  • İngiltere’de üniversiteler isteğe bağlı eğitim merkezleri olduğu için ücretlidir. Ücretler İngiltere vatandaşları için daha uygun fiyatlıyken, yabancı öğrenciler için daha yüksektir.

Belirtilen bu hususlar, İngiltere eğitim sistemi hakkında genel bilgileri kapsamakta olup, İngiltere’de eğitim alma planlaması yapan bireyler tarafından mutlaka bilinmelidir.

 

 

 

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı