FREIE UNIVERSITAT BERLIN

FREIE UNIVERSITAT BERLIN

 

FREIE   UNIVERSITAT   BERLIN

1948 yılında  Berlin  Humboldt Üniversitesi’nden ayrılan öğrenciler tarafından kurulan  Freie   Universitat   Berlin , sosyal bilimler alanında Almanya’nın ve Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden biridir.

Tam anlamıyla doğru bir çeviri olmasa da “ Berlin  Özgür Üniversitesi” olarak çevirebileceğimiz  Freie   Universitat   Berlin , adını tarihinden ve misyonundan almaktadır. Ücretsiz, özgür, hür, boş, serbest gibi kelime anlamları olan “ freie ” kelimesi, üniversitenin kuruluş amaçlarından biri olan “akademik özgürlük”ü işaret etmektedir.

Almanya’nın en seçkin üniversitelerinin oluşturduğu “German Universities Excellence Initiative”in 11 üyesinden biri olan kurum “Almanya’nın Oxfordu” olması amacıyla  Berlin , Dahlem’de kurulmuştur. Ve şu anda Dahlem’den başka 3 farklı kampüse daha sahiptir.

Alanlarına göre düzenlenmiş 49 ayrı kütüphanesinde toplam 8.5 milyon cilt kitap barındıran üniversite bu alanda Almanya’nın en büyüğüdür. Birleşmiş Milletler’in “depo kütüphanesi” statüsünde olan kütüphane Birleşmiş Milletler’in küresel kütüphane sisteminin bir parçasıdır.

32 bin civarında öğrencisi bulunan üniversitede toplamda 5000 civarında da akademik ve idari personel bulunmaktadır. (Kaynak)

 

Times Higher Education World University Rankings sıralamasında 88. sırada bulunan üniversite bu listede bulunan 6. Alman üniversitesidir.

2018/2019 kış dönemi için harç ücreti 311.59 € olan üniversite pek çok Alman devlet üniversitesi gibi neredeyse ücretsizdir.

✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı