EN İYİ FRANSA ÜNİVERSİTELERİ

EN İYİ FRANSA ÜNİVERSİTELERİ

EN İYİ FRANSA ÜNİVERSİTELERİ

Fransa`da eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için 2019 yılı için Times Higher Education kurumu tarafından hazırlanmış olan Fransa  üniversitelerinin sıralamalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye`den başvuru yapan öğrencilerin aklına ilk gelen sorulardan biri Türkiye`ye döndükten sonra acaba denklik alabilecek miyim oluyor. Yüksek Öğrenim Kurumu`nun yayınlamış olduğu kurallara göre adaylar için 2 farklı yol gösterilmektedir;

1-Times Higher Education, QS Rankings, Shanghai, URAP, Leiden listelerinde ilk 1000 de yer alan bir üniversiteyi seçmek. Türkiye`de istediğiniz bölüme yerleşemeseniz dahi bu listelerde yer alan bir üniversiteye yerleşmeniz size denklik başvurusu yapabilme hakkı verecektir. Fakat denklik kriterini sadece üniversite seçimi oluşturmadığı için %100 denklik alacaksınız demek doğru değildir.

2-Başvuracağınız üniversite yukarıda bahsetmiş olduğumuz listelerde yer almıyorsa, mutlaka Türkiye`de bölümler için belirlenmiş baraj sıralamalarında olmanız gerekmektedir. Fransa`da Normandy Üniversitesi`nde Hukuk okumak istiyorsunuz fakat listelerde göremediniz. Burada aldığınız eğitimden sonra Türkiye`de  denklik alabilmek için sınava girdiğiniz yıl için belirlenen Hukuk Fakülteleri barajına girmiş olmanız gerekmektedir. Bu kriterlere uygunsanız eğitimizi tamamladıktan sonra denklik başvurusunda bulunabilirsiniz. Elbette YÖK sizlerden eksik almış olduğunuz dersler için ders tamamlama işlemi yapmanızı isteme hakkına sahiptir.

Fransa`da eğitim almak isteyen adayların üniversite seçimi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi de üniversitelerin uzmanlaşma alanlarıdır. Üniversite ve Grande Ecoles diye ayrılan kurumlar Türkiye`deki eğitim sisteminden çok farklı bir yol izlemektedir. Sosyal Bilimler, Hukuk, Uluslararası İlişkiler tercih edecek adaylarla Tıp, Mühendislik, Eczacılık, Diş Hekimliği tercih edecek adayların izleyecekleri yol, tercih edecekleri eğitim kurumu ve izleyecekleri strateji çok daha farklı olacaktır.

Üniversiteniz ile birlikte seçeceğiniz şehrin de eğitiminiz açısından çok önemli olacağını unutmayın. Alışagelmiş sosyal yaşantınız ve çevrenizden kopup bir anda farklı bir toplum ve eğitim sistemine adapte olmak herkes için kolay olmayacaktır. Şehir, iklim, sosyal standartlar gibi bir çok faktör doğrudan etkilemese de dolaylı yoldan eğitim hayatınıza etki edecektir.

Sorbonne Üniversitesi, Ecole Politeknik Üniversitesi, Paris Sud Üniversitesi gibi dünya markası olan Fransa üniversitelerine başvuru yapmak isteyen adayların lise not ortalamaları yanında başvuru yapmak istedikleri alan ile alakalı bir çok farklı çalışma yapması gerekmektedir. Bununla alakalı olarak Türkiye`de gerçekleşen en önemli etkinliklerden biri olan “Model United Nations” olabilir. Bunun dışında uluslararası konferanslara katılabilir sertifika edinebilir ya da önemli şahsiyetlerden referans yazıları alabilirsiniz.

Fransa`da üniversite eğitimi ile alakalı daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz ya da danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz;

info@aktifedu.com ve ya 02125568188

 

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı