Yurtdışına Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhabalar.

Yurtdışına çıkmak keyifli olduğu kadar telaşlı sayılabilecek bir süreç.   Ve bu süreçte "Yurtdışına çıkarken yanıma ne almalıyım?", "Yurtdışına çıkmadan önce ne yapmalıyım?" gibi pekçok soru ortaya çıkmakta. Bu süreçte yurtdışına çıkacak öğrencilerin yanında bulundurması gereken şeyler ve öğrencinin yapması gereken şeyler hakkında bir yazı hazırladık. 

Kurs kabul belgeniz (ülkeye girişte pasaport kontrol görevlisi mutlaka görmek isteyecektir.

Konaklama belgeniz (Okuldan alındıysa konaklama onayı değilse otel rezervasyonu)

Pasaport  ve vize fotokopiniz, aksi bir durum oluşması ihtimalinde kullanmak için pasaportunuzun resimli sayfası ve vize sayfasının fotokopilerini pasaportunuzdan ayrı bir yerde bulundurmanızda fayda var.

Check-in işleminizi 24 saat öncesinden online olarak yapmanızda fayda var. Bu sayede herhangi bir sorunla karşılaşmadan biletinizi firmanızın gişesinden alabilirsiniz. Eğer online check-in yapmadıysanız en geç 2 saat önceden check-in kontuarlarına gidip pasaportunuzla uçuş kartını alabilirsiniz. (Yoğun dönemlerde havayolu şirketleri olması gerekenden daha fazla bilet satabiliyor. Bu sebeple önce check-in yapan koltuğu kapar! :)

Kabin/El bagajınızda parfüm, deodorant, sprey, şurup/ilaç ve ucu sivri kesici aletler (tırnak makası gibi) bulunmaması gerekir. Aksi takdirde kontrol anında yetkililer tarafından alınabilir. Bu yüzden bu gibi ürünleri seyahat bagajınıza koymanızı öneririz.

Kullandığınız telefon hattınızın yurt dışında kullanımına açık olup olmadığını firmanızı arayıp öğrenebilirsiniz. Operatörünüzden yurtdışı fiyatlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Orada bir hat almak daha mantıklı olsa da özellikle ilk gün oluşabilecek acil durumlarda size ulaşabilmek veya sizin başkalarına ulaşabilmeniz için hattınızın açık olmasını tavsiye ederiz.

Ayrıca yurt dışında kullandığınız hesap kartından çektiğiniz paradan ne kadar kesinti olduğunu bankanızdan öğreniniz. Bizim tavsiyemiz kısa dönem giden öğrenciler için yanınızda nakit para götürmeniz. Onun dışında mümkün olduğunca kredi kartınızdan işlem yapmanız. Çünkü kredi kartıyla yapılan ödemelerde herhangi bir ücret kesilmemektedir. Götüreceğiniz kartların ve kullanacağınız hesapların yurtdışında kullanılabilir olup olmadığını lütfen bankanıza sorunuz.

Bavul hazırlarken işinize yarayabilmesi açısından bir listeyi aşağıda bulabilirsiniz:

   Pasaport

   Telefon

   Para ( yerel para biriminde)

   Pasaport kopyaları

   Kredi kartı

   Banka kartı

   Sigorta

   Cüzdan

   Okul kayıt ve konaklama belgesi

   Uçak bileti

   Acil durumda ulaşılacakların bilgisi

   Önemli telefon numaralarının kopyası

  İç çamaşırı

  Çorap

   Pijama

   Spor kıyafetler

   Mayo

   Yağmurluk

   Ceket veya mont

   Hırka/Ceket

   Gömlek

   Tişört

   Pantolon

   Etek

   Diş macunu

   Diş fırçası

   Şampuan/Saç kremi

   Sabun/Duş jeli

   Yüz sabunu

    Nemlendirici

    Güneş kremi

    Diş ipi

    Deodorant

    El dezenfektanı

    Saç tokası

    Tarak

    Tel toka

    Islak mendil

    Makyaj malzemeleri

    Dudak nemlendiricisi

    Kontakt lens/Solüsyon

    Saç düzleştirici/Maşa

    Tırnak makası

    Tıraş takımı

    Saç kurutma makinesi

    Havlu

Aktif Yurtdışı Eğitim danışmanlığında yurtdışında eğitim almak ve daha detaylı bilgi için:   0212 556 81 88  info@aktifedu.com

Bilgi Formu