İrlanda Öğrenci Vize Başvurusunda Tercüme Edilmesi Gereken Evraklar

Merhabalar,

"İrlanda vizesi için hangi evrakları tercüme ettirmem gerekiyor?"
"İrlanda öğrenci/eğitim vizesinde her evrakı İngilizceye çevirmem gerekli mi?"
"İrlanda vizesi için İngilzceye tercüme ettirdiğim evrakları notere onaylatmam gerekli mi?" gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

İrlanda, son dönemde İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören bir destinasyon haline geldi. Bunda 25 hafta ve üzeri kayıtlarda resmi çalışma imkanının olması önemli bir etken elbette. Aktif Yurtdış Eğitim olarak yoğun ilgi gören bu programın vize prosedürü hakkında bir küçük bilgilendirme yapmak isteriz.

İrlanda vize başvuruları İrlanda Büyükelçiliği`nin resmi olarak yetkilendirdiği kuruluş olan VFS Global tarafından yapılmakta. Detaylı bilgileri şuradan edinebilirsiniz.

Şurada görebileceğiniz -checklist olarak da kullanılan- evrak listesinde bütün evrakların İngilizceye tercüme edilmesi gerektiği yazsa da gerçek aslında öyle değil. Nasıl?

Pekçok farklı başvurumuzda karşılaştığımız temel cümle şu "dilekçe formatındaki bütün evrakların tercüme edilmesi gerekiyor" VFS Global yetkilileri bize ısrarla bunu söylüyorlar. Bu ne demek?

Banka hesap dökümü ve barkodlu sigorta hizmet dökümü gibi bolca rakam içeren evrakları çevirmenize gerek yok.
Kimlik fotokopinizi tercüme etmenize gerek yok.
E-devletten alabileceğiniz ikametgah, adli sicil kaydı ve askerlik durum belgesi gibi evrakları tercüme etmenize gerek yok.
Çalışıyorsanız veya sponsorunuz çalışıyorsa sunmanız gereken vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri gibi evrakların tercüme edilmesine gerek yok.
Uçak bileti rezervasyonunun tercüme edilmesine gerek yok. (Fakat bunu zaten THY`nin sitesinden İngilizce olarak da alabilirsiniz.)
Seyahat sağlık sigortası poliçesinin tercüme edilmesine gerek yok. (Pekçok sigorta acentası bunu İngilizce olarak da verebiliyor. İngilizcesini almanız daha iyi olur, VFS Global çok fazla karar değiştirebilen bir kurum!)

Peki neler İngilizce ya da tercüme edilmiş olmalı?

Öğrenci belgeniz ve transkriptiniz (Pekçok okul bunun İngilizce olarak verebilmekte)
Vukuatlı nüfus kayıt örneğiniz 
Niyet mektubunuz ve sponsor mektubunuz
Okuldan alacağınız vize mektubu
Konaklama belgeniz

İngilizceye tercüme edilmesi gereken evraklar -ki bu genelde sadece Vukuatlu Nüfus Kayıt Örneği oluyor- yeminli tercüman tarafından tercüme edilmeli, tercüme tarihi, tercümanın adı ve tercüme ofisinin de bilgileri yazılarak sunulmalıdır. Tercüme edilen evrakların noterden onaylatılmasına gerek yoktur.

Aktif Yurtdışı Eğitim danışmanlığında İrlanda`da eğitim almak ve daha detaylı bilgi için:  0212 556 81 88  info@aktifedu.com

Bilgi Formu