Almanya’da Okumak İçin 8 Adım

Almanya’da Okumak İçin 8 Adım

Uygun bir çalışma programı bulmaktan bir Alman üniversitesine kaydolmaya kadar.

Almanya’da eğitim almak için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız ve hangi adımları atmanız gerektiğine dair mevcut bilgi miktarıyla kafanız karıştıysa, doğru yerdesiniz.

Almanya’da uluslararası bir öğrenci olarak eğitim alma sürecini, geçmeniz gereken 8 adımda basitleştirdik. Şu anda nerede olduğunuzu ve Almanya’da eğitim görme hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için ne yapmanız gerektiğini takip etmek için bu 8 adımı tek tek izleyin.

Almanya’da okumak için başvuru süreci:

 1. Bir Çalışma Programı bulun.
 2. Tüm Gereksinimleri Karşılayın.
 3. Alman Dilini Öğrenin.
 4. Finansal Kaynakları Bulun.
 5. Kabul için Başvurun.
 6. Almanya Öğrenci Vizenizi Alın.
 7. Konaklama Bul.
 8. Üniversitenize Kayıt Olun.

1. Bir Çalışma Programı Bulun

Karar vermeden en az 3 ay önce araştırmaya başlayın )

Bir üniversite bulmak ve ilgi alanlarınıza uygun bir eğitim programı seçmek, Almanya’daki eğitiminizi planlamanın ilk adımıdır.

Bunun büyük bir sorun olması gerekmiyor çünkü birçok üniversite ve sayısız çalışma programı mevcut ve bunların kalitesi şüphesiz dünya standartlarında. Hayatta hangi yöne gitmek istersen iste, ders çalışma hedeflerine ve gelecek planlarına uygun bir çalışma programı mutlaka olacaktır.

Ancak, Almanya’da okumak için başvuru sürecinize başlamadan önce bu konuyu fazla düşünmediyseniz, bir üniversite ve eğitim programı bulmak zaman alabilir. Çok sayıda mevcut kurs, henüz karar vermemiş olmanızın nedenlerinden biri olabilir.

Nihai bir karar vermeden önce çalışma programı hakkında en az 3 ay düşünmenizi öneririz. Bu süre, mesleki alanınızla ilgili kurslar sunan tüm Alman üniversitelerini taramanıza izin vermek için yeterlidir.

Bu Alman üniversitelerini bulduktan sonra, sizin için ideal görünen daha küçük bir üniversite listesine odaklanabilirsiniz. Kabul şansınızı artırmak için sadece bir üniversiteye odaklanmaya karar verebilir veya en sevdiğiniz birkaç üniversiteye başvurabilirsiniz.

Bir üniversite ve çalışma programı bulmak çok önemlidir çünkü her şeyi belirler.

2. Tüm Gereksinimleri Karşılayın

Uygulama açılmadan iki hafta önce )

Artık hangi üniversiteye ve hangi eğitim programına katılmak istediğinize karar verdiğinize göre , tüm şartları gözden geçirmelisiniz. Bu amaçla, üniversitenin web sitesini ve kabul koşulları bölümünü kontrol edersiniz. Anlamadığınız bir şey varsa, doğrudan üniversite ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Giriş koşulları, üniversiteye ve seçtiğiniz kurs türüne göre farklılık gösterir, bu nedenle gereksinimler bölümünü birden çok kez okumanız önerilir.

Kötü zamanlama ve eksik belgeler, bu aşamada meydana gelen en yaygın sorunlardır ve her ikisi de başvuruların gecikmesine ve hatta reddedilmesine neden olabilir. Böyle bir olasılığı önlemek için bu belgeleri yeterince erken hazırlamanız gerekir.

Örneğin, bir Almanca dil yeterliliği standart sınavına girmek için en az üç ay boyunca bir dil kursuna gitmeniz gerekir. Almancayı sıfırdan öğrenmeye başlarsanız, bundan çok daha uzun sürer.

Belgelerinizin daha fazla yasallaştırılması, size verilene kadar benzer bir işlem süresine sahip olabilir. Sürecin doğasından kaynaklanan zaman zaman gecikmeler olursa, üniversitedeki yerinize başvurmadan en az 4 ay önce belgelerinizi hazırlamaya başlamalısınız.

3. Alman Dilini Öğrenin

Başvurudan veya kurs başlamadan 6 ay önce öğrenmeye başlayın )

Üniversitedeki başarınız, programınız İngilizce olsa bile, büyük ölçüde Almanca dil becerilerinize bağlıdır. Almancada sağlam bir kaya bilgisine sahip olmak, çalışma materyallerini kavrayacağınızı, derslerde ne öğretildiğini anlayacağınızı ve düşüncelerinizi doğru bir şekilde ifade edeceğinizi garanti eder.

Almanya’da lisans derslerinin çoğu ana dilde verilirken, daha yüksek akademik seviyelerdeki birçok çalışma programı tamamen veya kısmen Almanca dilinde verilmektedir. Üniversite dışında, genellikle yerel halkla Almanca konuşmak zorunda kalacaksınız.

Sıfırdan Almanca öğrenmek zor olabilir, ancak erken başlarsanız, Almanya’ya geldiğinizde mükemmel bir şekilde Almanca konuşuyor olacaksınız. Almancayı temel düzeyde anlamak için kursunuzun başlamasından en az 6 ay önce (veya Almanca dil yeterliliği gerekliyse başvurudan önce) başlamanızı öneririz.

4. Finansal Kaynakları Bulun

Almanya öğrenci vizesine başvurmadan en az iki hafta önce )

Bir sonraki adım, Almanya’da yaşamak ve okumak için gerekli finansal olanaklara sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Mevcut yasaya göre, AB üyesi olmayan veya AEA üyesi olmayan her yabancı öğrenci, öğrenimleri sırasında Almanya’da kalışlarını finanse etmek için uygun finansal araçlara sahip olmalıdır.

Almanya’daki uluslararası bir öğrenci, bir öğrencinin öğreniminin ilk yılındaki yaşam masraflarını karşılaması için yeterli olduğu tahmin edilen en az 10.332 €’ya sahip olmalıdır. Bu paranın bir Alman bloke banka hesabına yatırılması gerekiyor.

Önemli İpucu: Öğrenci Vizenizi Alma Şansınızı Yüksek Derecede Artırmak için Finansal Kaynakların Kanıtı Olarak Bloke Bir Hesabı Kullanmalısınız.

Bloke hesap, uluslararası öğrenciler için özel bir banka hesabı türüdür. Eğitiminiz sırasında Almanya’da bir yıl yaşamak için yeterli paranız olduğunu kanıtlamak için Almanya’daki 2021 itibariyle, Almanya’daki bir yabancı öğrencinin en az ayda ortalama 861 Euro harcayacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, Alman öğrenci vizesine başvurmadan önce banka hesabınızda 10.332 € olması gerekir.

 

Doğal olarak, bir öğrenci için bu çok büyük bir paradır ve toplanması zaman alır. Üniversite başvurunuzu başlatmadan uzun bir süre önce para biriktirmeye başlamanız şiddetle tavsiye edilir, ancak burs aldığınız ve bunu mali durumunuzun kanıtı olarak kullanmanız dışında.

Normalde, başvurunuzdan 6 ay önce bu parayı toplamaya başlamak için yeterince erken olacaktır ve öğrenci vizeniz için başvurmadan iki hafta önce bunları yatırmanız gerekir. İşte Almanya’daki eğitiminizi finanse etmenin bazı yolları.

5. Kabul İçin Başvur

Gereksinimleri tamamladığınız anda )

Başvuru belgelerinizi iki kez kontrol ettikten sonra, başvurunuzu göndermenizin zamanı geldi. Başvuru online olarak yapılabileceği gibi sadece şahsen veya posta yoluyla başvuru alan üniversiteler de olabilir.

Başvurunuzu hangi yolla gönderebileceğinizi öğrenmek için üniversitenizle iletişime geçin. Çoğu Alman üniversitesi, UniAssist olarak bilinen ulusal üniversite çevrimiçi başvuru platformunun bir parçasıdır. Buna ek olarak, web sitelerinde kendi çevrimiçi kabul platformlarını işleten üniversiteler var.

Almanca üniversitelerinin uluslararası öğrenciler için bir merkez olduğunu ve kabul komitelerinin yabancı başvurularla dolu olduğunu unutmayın. Tüm başvuruları incelemek zaman alır ve yararlanmak için başvurunuzu mümkün olan en kısa sürede göndermeniz gerekir.

Başvuru çağrısı açıldıktan sonra başvurunuzu göndermeli ve ardından kabul mektubunu beklemelisiniz.

Almanya’da hangi seviyede eğitim gördüğünüze bağlı olarak, başvuru prosedürleri biraz farklılık gösterir.

6. Alman Öğrenci Vizenizi Alın

Kabul mektubunu alır almaz )

AB ve AEA üyesi olmayan bir ülkeden gelen bir öğrenciyseniz, Alman öğrenci vizesi almanız gerekir.

Evrakları teslim alırken bizzat Alman büyükelçiliği/konsolosluğu ile iletişime geçmenizi ve vize randevusu almanızı öneririz.

Almanya’da okumak için uygun finansal araçları güvence altına aldığınızdan emin olun. Eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar paranız olduğuna yetkilileri ikna etmenin en kolay ve en iyi yollarından biri, Bloke edilmiş bir banka hesabı açmaktır.

Diğer belgelerle birlikte, kendi ülkenizdeki Alman büyükelçiliği/konsolosluğu da size öğrenci vizesi vermeden önce bir sağlık sigortası poliçesi yaptırmanızı isteyecektir.

7. Konaklama Bul

Mümkün olduğunca erkenGelmeden en az 3-6 ay önce araştırmaya başlayın . )

Almanya’da resmi olarak kabul edilen bir öğrenci olduğunuza ve öğrenci vizeniz olduğuna göre artık kalacak bir yer düşünmelisiniz. Uluslararası öğrenciler için Almanya’da konaklama o kadar pahalı değil ama normaldir, yabancı bir öğrenci olarak bulmak için çabalamanız gerekir. Yaşamanız için ekonomik olarak en uygun yer.

Sınırlı sayıda öğrenci yurtları ve ortak daireler nedeniyle Almanya’da konaklama bulmanın her yıl zorlaştığını unutmayın. Bu nedenle birçok öğrenci çok stresli bir zaman geçiriyor.

Bu konuya hak ettiğiniz önceliği vermenizi öneririz, çünkü erken kalacak yer bulamazsanız bir çözüm bulmak size çok zaman ve paraya mal olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, Almanya’ya inmeden önce çevrimiçi olarak konaklama bulmaya çalışabilir ve yerinizi kilitlemek için ilk depozitoyu ödeyebilirsiniz.

8. Üniversitenize Kayıt Olun

Almanya’ya geldikten sonraki ilk hafta )

Seçtiğiniz üniversitede resmi olarak yer almanın son adımı, kabul edildiğiniz kursa kaydolmaktır. Bu anlamda, kayıt süreci sizi başarılı bir başvuru sahibinden Almanya’da kayıtlı bir öğrenciye götürür.

Almanya’da devlet yüksek öğrenimi ücretsiz olarak sunulur, ancak yine de 150 € ile 250 € arasında değişen bir kayıt ücreti ödemeniz gerekecektir. Ayrıca 6 ay boyunca toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmak için dönemlik biletinizin ücretini ödemeniz gerekecektir.

Almanya’daki üniversite kursuna kaydolmak için şahsen üniversitenizin yönetim ofisine gitmeniz ve aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir:

 • Geçerli pasaportunuz
 • Pasaport fotoğrafı
 • Vizeniz veya Oturma İzniniz
 • Doldurulmuş ve imzalanmış Başvuru Formu
 • Derece nitelikleri (orijinal belgeler veya onaylı kopyalar)
 • Kabul Mektubu
 • Almanya’da sağlık sigortası kanıtı
 • Ödeme ücreti makbuzu

 

Üniversite yönetimine kayıt yaptırdıktan sonra size daha sonra oturma izni başvurusu ve derslerinize devam etmek için kullanılabilecek bir kayıt belgesi (kimlik kartı) verecektir.

Önemli bir not: Bir önceki dönemin tamamlanmasının ardından her dönem yeniden kayıt yaptırmanız gerekir ve yine aynı kayıt masraflarını karşılamanız gerekecektir.

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı