Ukrayna’daki üniversiteler her geçen gün artırdıkları eğitim kalitelerinin yanında eğitim ücretlerinin ekonomik oluşuyla cazip hale gelmiştir. Ukrayna’daki üniversitelerin eğitim ücretleri Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki üniversiteler ve Türkiye’deki üniversiteler ile karşılaştırıldığında gayet ekonomik bir tablo çizmektedir.
Ukrayna’da üniversite eğitimi almaya başlamak için zorunlu olan ve 1 yıl süren dil eğitiminin ücreti seçilen dile ve üniversiteye göre 2.500 ile 3.500 dolar arasında değişmektedir.
4 yıl sürecek olan lisans eğitimi ücreti seçilecek bölüme ve üniversiteye göre değişmekle birlikte yıllık 3.000 ile 4.500 dolar arasında değişmektedir.

Üniversite öğrencileri için en önemli hususlardan biri de konaklamadır. Bu noktada Ukrayna’da konaklama oldukça ekonomiktir. Öğrenciler konaklama için genellikle ya üniversite yurtlarını ve tek çift kişilik olarak apart ya da ev kiralama seçeneklerine yönelmektedir.
Üniversite yurtlarındaki fiyatların aylık ortalaması 100 ile 200 dolar civarındadır. Odessa, Kharkiv, Kiev ve Sumi gibi önemli üniversite şehirlerindeki kira ücretleri ise kiralanacak olan evin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Yeme içme ve diğer sosyal faaliyetler için yapılacak harcamalar genellikle, aylık ortalama 300 dolar civarındadır.
Odessa, Kharkiv, Kiev ve Sumi gibi yurt dışından gelen öğrencilerin üniversite eğitimi için yoğun olarak tercih ettiği şehirlerde oldukça gelişmiş ve rahat bir ulaşım altyapısı vardır. Yurt dışından gelen öğrenciler de aynen Ukrayna vatandaşı öğrenciler gibi bu ulaşım olanaklarından oldukça düşük ücretlerle yararlanabilmektedir.

Ukrayna para birimi Grivna’dır:
1 Ukrayna Grivnası (UAH): 0,26 TL
1 Ukrayna Grivnası (UAH): 0,038 USD
Ukrayna’da Bazı ürünlerin fiyatları:
Süt (1 lt) – 15.6 UAH
Ekmek (500 Gr) – 8.3 UAH
Pirinç, (1 kg) – 25 UAH
Yumurta (12 Adet) – 25 UAH
Peynir (1 kg) – 110 UAH
Biftek (1 kg) – 90 UAH
Elma (1 kg) – 15.5 UAH