Genel olarak Kanada’da bir öğrenci olarak seyahat etmenin en kolay yolu toplu taşımayı kullanmaktır. Toplu taşıma, ile seyahat etmesi ekonomik, kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde işlemektedir.

Toronto’da otobüs, metro, tramvay ve paratransit hizmetlerini işleten toplu taşıma sistemine, yaygın olarak TTC olarak bilinen Toronto Transit Komisyonu denir. Bu küçük rehber, gerçek bir Toronto’lu gibi şehir etrafında seyahat etmenize yardımcı olacaktır. Toplu taşımanın oldukça gelişmiş olduğu Toronto’da feribotlar Toronto Adalarına sürekli seferler gerçekleştirmektedir ve GO Transit şehir dışındaki yerleşimlere ulaşım sağlamaktadır.

Normal aylık geçişten daha ucuz olan ikincil sonrası bir Metropass kullanmak için fotoğraflı bir kimlik bulundurmak gerekir. Photo ID Center, Sherbourne istasyonunda  yer almaktadır.

Geçerli bir kimlik ve okuldan kabul mektubunuzu getirin. Maliyet 5,25CAD. Merkez pazartesiden cumaya 15: 00-19: 00 saatleri arasında, cumartesi günleri ise 10: 00-16: 00 saatleri arasında açıktır. Tüm süreç sadece birkaç dakika sürer ve yeni ikincil sonrası fotoğraf kimliğiniz ile hazır olacaksınız!

Aylık sınırsız metropass: her ayın 1. gününden son gününe kadar olan aylık bir geçiştir. Bu geçişin ücreti 116,75 dolar ve metro, tramvay, otobüs veya Paratransit ile Toronto üzerinden sınırsız yolculuk yapmanıza izin verecek.

Herhangi bir metro istasyonunda ikincil sonrası bir Metropass satın alabilirsiniz. Ücret acenteleri nakit, banka veya kredi kartlarını kabul eder, ancak uluslararası kartları kullanırken karşılaşabileceğiniz ekstra ücretleri aklınızda bulundurun.

Haftalık geçişleri unutmayın: Ayın başlangıcından önce veya sonra bir hafta gelirseniz, bir sonraki ayın başına kadar haftalık bir geçiş ( 43,75CAD) satın almanızı öneririz.

Jeton kullanın: Ayın başlangıcından sadece birkaç gün önce gelirseniz veya ara sıra TTC kullanmak istiyorsanız, jeton kullanmayı düşünün. Herhangi bir metro istasyonundan veya otomattan satın alınabilir ve bir jeton bir yola eşittir (9CAD  =  3 jeton).

Otobüsler ve tramvaylar: Bir otobüse veya tramvaya binmek için bilet, jeton, pas, transfer veya tam paraya ihtiyacınız vardır. Operatörler alışverişe giremezler, bu nedenle nakit olarak ödeme yapıyorsanız tam tutarı sağlamanız gerekir ( 3,25CAD).

 

Anahtar kelimeler:

Token: TTC tarafından satılan ve kullanılan özel bir para birimi. Jetonları tüm metro istasyonlarından veya katılan marketlerden satın alabilirsiniz.

Aylık Metropass: Tüm düzenli TTC hizmetlerinde belirli bir ayda sınırsız seyahat sunan bir erişim kartı.

Transfer: Bir geçişiniz yoksa, her ulaşım değişikliği arasında (örneğin otobüse metro) almak için makbuza benzer bir bilet gereklidir.

Toronto metro haritası : http://www.ttc.ca/PDF/Maps/Subway_Map.pdf