1.Ukrayna üniversitelerinden mezun olan tüm öğrenciler, dünya genelinde 47 ülkede geçerli olan mavi diploma hakkı elde etmektedir. Mezuniyet sonrası çalışma izniniz vardır..
Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda aldığınız diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.Tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan Mavi diploma sayesinde öğrencilerin geleceği garanti altına alınmaktadır. Ukrayna’da eğitim avantajlarının en başta gelen ve en çok tercih edilebilme sebeplerinden biri olan Mavi Diploma ile Avrupa ülkelerinde iş olanaklarının kapıları açılmaktadır. Mavi Diploma Türkiye’de de tanınmaktadır.

2.İngilizce, Rusça ve Ukraynaca olarak eğitim alabilirsiniz:
Rusça ve Ukraynaca dilleri oldukça yakın dil grupları arasında yer almaktadır. Ukrayna’da yaşarken bu dilleri anlamak ve pratik yapabilmek mümkündür. Sadece okuldaki ders dili olarak değil yaşam dili olarak da bu 2 dil sıkça kullanılmaktadır. Bu da öğrencilerin yaşayarak pratik yapmasına ve kısa sürede dile hakim olmasını sağlamaktadır. Ukrayna’da eğitim dilinin Rusça, Ukraynaca veya İngilizce olması öğrencilerin geleceği açısından oldukça önemlidir. Ukrayna üniversitelerinde okuyan öğrenciler bu ülkede iyi bir şekilde 3 dil öğrenebilme avantajına sahip olabileceklerdir. Bu da mezun olunduktan sonra iş imkanları açısından öğrencilere büyük faydalar sağlayacaktır.
Ukraynaca, Rusça veya İngilizce dilleri için Ukrayna Üniversitelerinde 1 yıl hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Başlanacak olan bölümden önce alınacak olan bu eğitim sayesinde öğrenciler bölümlerine daha hızlı adapte olabilecektir. Bazı üniversitelerde hazırlık eğitimi sırasında bölüm dersleri de alınmaktadır. Ukrayna’da eğitim dili Rusça, Ukraynaca veya İngilizce olduğu için bu dilleri bilmeyen öğrenciler için hazırlık okumak oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Bu dilleri bilenler de tekrar ve pekiştirmek amaçlı olarak hazırlık sınıfı okuyabilmektedir. Böylelikle öğrenciler bölüm derslerine daha hazırlıklı ve donanımlı şekilde başlayabilmektedir.

3. Ukrayna’da Sınavsız Eğitim Avantajı: Bilindiği üzere üniversite sınavları öğrencileri bir hayli zorlamaktadır. Bu nedenle de öğrenciler sınavlara hazırlanarak yıllarını verip aynı zamanda da maddi açıdan da zarara girmektedir. Yine de emeklerinin karşılığını almakta zorlanan öğrenciler bu sıkıntılardan kurtulmaktadır. Ukrayna’da herhangi bir üniversiteye giriş sınavı bulunmamaktadır. Bu sayede de istenilen bölüm sınavsız olarak okunabilmektedir. Ukrayna’da eğitim avantajları arasında öğrenciler tarafından en çok dikkatini çeken uygulama sınavsız geçiş imkanıdır.

3.Ukrayna’da Denklik

Yök, Dünya sıralamasında ilk 1000’e girem Üniversitelerden mezunların diplomalarına YGS-LYS sınav şartları koşulunu kaldırmış olduğunu duyurmuştur. Ukrayna’da Kiev ve Harkov şehrinde Türkiye Resmi temsilciliğini yaptığımız üniversiteler dünya’da ilk 1000 üniversite sıralaması içindedir. Mezunlar Denklik başvuruları sırasında LYS-YGS puan baraj şartı aranmaksızın denklik alabilme olanakları mevcuttur. Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer almayan mezun öğrenciler Yök tarafından Seviye Tespit sınavına(STS) girmeli ve başarılı olmalıdır. STS senede 4 defa açılmakta ve giriş sınırlaması bulunmamaktatır. STS sınavında 100 sorudan 41 doğru cevap veren mezunlar denklik almaya hak kazanmaktadır.
İlk 1000’de olan Üniversiteler
✓ Taras Şevçenko Üniversitesi
✓ İgor Skorsky Kiev Politeknik Üniversitesi
✓ Kiev Bogomolets Üniversitesi
✓ Harkov Karazin Üniversitesi
✓ Harkov Politeknik Üniversitesi