IELTS NEDİR?

IELTS (International English Language Testing System) İngilizce dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinizi değerlendiren ve 140’ı aşkın ülkede 11.000’den fazla kurum tarafından kabul edilen bir dil sınavıdır. İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almayı, çalışmayı veya yaşamayı düşünüyorsanız bu sınava girmeniz gerekir.

IELTS SINAV FORMATI NASILDIR?

IELTS, dört kademeli bir sınavdır. Sınav dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak dört bölümden oluşmaktadır. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Teste yazılı olarak veya bilgisayar ile resmi sınav merkezlerinden birinde girilebilir. British Council, Türkiye’de toplam on iki ilde bu sınavı gerçekleştirmektedir. Bu iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Karabük, Erzurum, Bursa, Gaziantep, Karaman, Mersin ve Samsun’dur.

IELTS SKORU NE KADAR SÜREYLE GEÇERLİDİR?

Sınav Sonuç Belgeleri iki yıl süre ile geçerlidir. Yıl içerisinde belirlenen gün ve saatlerde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. Sınava girme hakkı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bilgisayarlı IELTS test sonuçları test yapıldıktan sonraki 3 ila 5 gün içerisinde açıklanır. Yazılı IELTS sonuçları da testten sonraki 13. günde açıklanmaktadır.

IELTS SINAV ÜCRETİ NE KADARDIR?

2023 yılı IELTS sınav giriş ücreti 2.700 TL olarak belirlenmiştir.

IELTS AKADEMİK VE IELTS GENEL EĞİTİM SINAVLARI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

IELTS testinin iki türü bulunur: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik IELTS İngilizce yeterliliği gerektiren programlarda eğitim almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim IELTS türü ise İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi edinmek veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir.

 

IELTS KAYDI NASIL YAPILIR?

Tüm IELTS sınavlarına İstanbul ofisimize gelerek veya telefonla bize ulaşarak kayıt yaptırabilirsiniz.

IELTS SINAVINA BAŞVURU İÇİN DAHA FAZLA BİLGİYE NASIL ULAŞABİLİRİM?

IELTS sınavı ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru hakkında en doğru bilgiyi almak için bizi +90 212 556 81 88’den arayabilir veya detaylı bilgi talep formumuzu doldurabilirsiniz.