Cork, İrlanda Cumhuriyeti’nin ikinci büyük şehridir ve Dublin’e 255 km uzaklıktadır. Avrupa ve ABD çevresindeki 50’den fazla destinasyondan şehir merkezine 8 km uzaklıktaki Cork Uluslararası Havalimanı’na uçuşlar var. Kuzey Fransa’daki Roscoff’dan ve İspanya’nın kuzeyindeki Santander’den Cork’a yolcu feribot seferleri de vardır. Şehir merkezi, şehir merkezinin doğu ucunda aşağı doğru bir araya gelen Lee Nehri’nin iki kanalı arasında konumlanmış bir adadır ve nehir boyunca rıhtımların ve rıhtımların dışarıdaki en büyük doğal limanlardan biri olan Lough Mahon ve Cork Limanı’na doğru yöneldiği bir adadır.

Bir dizi ada üzerine inşa edilen bu antik ticaret kenti, denizcilik tarihi ve zengin bir sanatsal kültürle dolu. ülkenin en samimi barları ve her köşesinde bir kahve barı olan Cork, dünyanın dinlenmek, gevşemek için en iyi yerdir. Cork şehri etrafında dolaşırken genellikle su üzerinde yürüyormuş gibi hissedeceksiniz. Avrupa’nın Atlantik’in kenarındaki son limanı olduğu için büyüleyici bir tarihin fısıltıları etrafınızda. Cork’un eski sloganı “Gemiler için güvenli bir limandır” ve kompakt ve canlı şehre dönüşmüştür.

Bugün bu ticaret kenti, Ödüllü restoranları ve ünlü İngiliz Pazarı, dünya çapında eleştirmenler tarafından övülen İrlanda’nın gıda başkenti haline geliyor.

İrlanda ılıman bir iklime sahiptir – yani asla çok sıcak ve asla çok soğuk değildir. Yaz aylarında Cork, 20 santigrat dereceye kadar ortalama ve Ocak ve Şubat aylarında ortalama 3 derece civarında güneş ışığı alır.

 

Cork şehrinde bir çok farklı ulaşım ağı vardır:

Tren

Cork’un doğudaki demiryolu ağı, Titanik’in Cobh’daki son çağrı limanından Midleton’a (ünlü Jameson İçki Fabrikası’nın evi) kadar uzanıyor. Batıda Cork City’den Mallow’a (Mallow Kalesi) gider.

 

Otobüs

Otobüsler, özellikle daha uzun yolculuklarda seyahat etmenin harika bir yoludur.

 

Bisiklet

Bisikletler sabah 6’dan gece yarısına kadar mevcuttur. 30 dakika veya daha kısa yolculuklar ücretsizdir ve ziyaretçiler kredi kartı kullanarak 3 günlük geçişe kaydolabilir.

 

Cork şehrinin ünlü yerleri,

Cork, Ortaçağ’dan Modern dönemlere kadar mimari açıdan dikkate değer binalara sahiptir. Ortaçağ döneminin tek önemli kalıntısı Kızıl Manastır’dır. Şehirde iki katedral var; Mary Katedrali ve Saint Fin Barre’s Katedrali.

Şehrin ana caddesi olan ve 2000’lerin ortalarında yenilenen Aziz Patrick Caddesi, yaya dostu güzergahı boyunca binaların mimarisiyle bilinir ve ana alışveriş caddesidir. Kuzey ucunda Peder Mathew’in simgesel bir heykeli bulunmaktadır. Cork’un en ünlü binası, şehrin kuzey tarafına hakim olan Shandon kilise kulesidir. Yaygın olarak kentin sembolü olarak kabul edilir.

 

Parklar ve başlıca mekanlar arasında şehrin batısında bulunan (Cork Halk Müzesi’ni içeren) Fitzgerald Parkı, Lough olarak bilinen olta gölü, merkezi bir konumda bulunan ve eski şehir duvarının bir kısmını içeren Bishop Lucey Parkı vardır.

Sizlerde AktifEdu aracılığı ile Cork’da eğitim almak isterseniz, bizlere ulaşınız.

 0212 556 81 88 ya da [email protected]