2019 FRANSA ÜNİVERSİTE BAŞVURULARI

2019 FRANSA ÜNİVERSİTE BAŞVURULARI

2019 Fransa Üniversite Başvuruları

Fransa’da üniversite eğitimi almak isten ve DAP BLANCHE yani Fransa’da üniversite eğitimi için 1. Sınıf başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin en geç 1 Şubat 2019’ a kadar kayıt, evrak yükleme ve başvuru ücreti ödeme işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Avrupa Birliği ülkeleri dışında bir ülkede yaşayan adayların lisans 1. Sınıf başvuruları için belirtilen tarihe kadar tüm işlemlerini tamamlayıp Campus France kurumu ofisleri aracılığı ile işlemlerini onaylamaları gerekmektedir.

 

Başvuru yaparken adım adım izlemeniz gereken yol;

1-www.turquie.campusfrance.org adresinden hesap açılışı

2-Form doldurma tercih işlemleri

*** Fransa’da üniversite eğitimi ve bölüm tercihinin nasıl yapılması gerektiği ile alakalı buraya tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Formu doldururken Türkiye’den başvuran adayların mutlaka(!) üniversite 1. Sınıf lisans programlarına başvurması gerekmektedir. 1. Yıl ortak program dışında başvurulan programlarda başvurunuz reddedilir ve tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

Tercih yapabileceğimiz 1 ve ya 3 farklı bölüm hakkınız vardır. Bu bölüm tercihlerini maksimum 3 üniversiteye gönderebilirsiniz.

  1. Üç farklı üniversiteden tek bir bölüm tercihi
  2. Aynı üniversiteden tek bir bölüm tercihi
  3. Üç farklı üniversiteden üç farklı bölüm tercihi

Farklı bölümleri tercih etme hakkınız vardır fakat bakanlık değerlendirme sürecinde birbirinden alakasız bölümlere yapılan başvurularda dosya değerlendirmenizi ciddiye almayabilir. Bu nedenle tavsiyemiz 3 farklı üniversitede aynı bölüme ya da birbirine yakın bölümlere başvurmanızdır. Örneğin; Ekonomi bölümüne başvuruyorsanız Ekonometri ya da İşletme bölümlerine de başvurmanızda bir sakınca yoktur fakat mühendislik programlarına başvurmanız dosya incelemeniz için büyük bir handikaptır.

3-Tercihlerinizi tamamladıktan sonra dosya onayı için Campus France’ nin hesabına;

31/12/2018 tarihine kadar başvurursanız 165 Euro
01/01/2019 tarihinden sonra başvurursanız da 170 Euro yatırmanız gerekmektedir.

*** Ücretin mutlaka Euro olarak yatırılması gerekmektedir. İşlem açıklamasına Campus France’ nin size vermiş olduğu aday numarası, ad ve soyadınızı mutlaka belirtmelisiniz.

4-Online işlemlerinizi tamamladıktan sonra dosyanızı bizzat elden Campus France ofislerine teslim etmeniz gerekmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ofisler yer almaktadır. Bu şehirler dışında yaşayan adayların mutlaka bu şehirlerden birine gidip bizzat başvuru yapması gerekir. Posta ile başvuru kabul edilmemektedir.

Dosyanız içerisinde yer alması gereken evraklar;

  1. Formul A, doğum belgesi. Nüfus dairesinden alınması gerekmektedir.
  2. Lise eğitimine devam eden adayların son sınıf ilk dönem ve önceki yıllara ait transkripti. Orjinali ve fotokopisi ile birlikte yeminli tercüman tarafından Fransızca çevirileri
  3. Halen lise öğrencisi olan öğrencilerden öğrenci belgesi, mezunlardan diploma fotokopisi ve yeminli tercüman tarafından Fransızca çevirileri
  4. Üniversite giriş sınavına girmiş adayların sonuç belgesinin fotokopisi ve yemin tercüman tarafından Fransızca çevirisi
  5. Üniversite öğrencileri için; öğrenci belgesi, transkript fotokopileri ve yeminli tercüman tarafından Fransızca çevirileri
  6. Fransız Lisesi dışında herhangi bir devlet ve özel liseden mezun olmuş adaylar için DELF B2 dil sertifikası. (*** Bazı sözel bölümlerde bu kriter C1 olabilir, başvurduğunuz üniversitenin başvuru şartlarını dikkatli okuyunuz)
  7. Fransız Liseleri haricinde Türkiye’de devlet ve özel okullarda eğitim alan tüm öğrenciler için gerçekleştirilen Campus France mülakatı. Mülakat Campus France tarafından organize edilmektedir ve yaklaşık 20 dakika sürer.

 

*** Campus France dışında kalan Paris 2 Üniversitesi’ni ilk tercihine yazan adaylar için prosedür farklıdır. Lütfen danışmanlarımızla irtibata geçin!

 

DİL BELGESİ OLMAYAN ADAYLARIN DİKKATİNE !!!

DALF, DELF B2 ya da C1, Paris Ticaret Odası Sınavı sınavlarından herhangi bir skor almamış adaylar 2019 yılı TCF-DAP sınavı için 9 Ocak 2019 tarihine kadar Fransız Kültür Merkezi aracılığı ile 5 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilecek sınava kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

X
✅ Yurtdışı Eğitim :  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ✅ Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği : Kayıtlı ✅ Kurumsal Telefon: 0212 556 81 88 ✅Dil Okulu : Tüm Ülkelerde Dil Okulu Fırsatı